29. İstanbul Onur Haftasında 17 Mayıs!

29. İstanbul Onur Haftasında 17 Mayıs!

16/06/2021 | 17 Mayıs

Bu yıl 29.’su gerçekleştirilecek olan İstanbul Onur Haftası’nın programı açıklandı. 17 Mayıs da Onur Haftasında çeşitli etkinliklerde yer alacak.

29. İstanbul Onur Haftasında 17 Mayıs! - 17 Mayıs

Bu yıl 29.’su gerçekleştirilecek olan İstanbul Onur Haftası’nın programı açıklandı.


Sokak temasıyla kendisini örgütleyen 29. İstanbul Onur Haftası birbirinden çeşitli etkinliklerle 20 - 27 Haziran tarihleri arasında lubunyalarla buluşacak.


17 Mayıs Derneği de 29. İstanbul Onur Haftası'nda çeşitli etkinliklerde yerini alacak. 17 Mayıs’ın yer aldığı etkinlikler ise şöyle:


Yeni Sokaklar: Biz Bir Yolunu Hep Buluruz!*


17 Mayıs Derneği’nden Anjelik Kelavgil’in modere edeceği etkinlik, 22 Haziran Salı 15:00 - 17:00 saatleri arasında Zoom üzerinden gerçekleştirilecek.


Etkinliğin duyurusu şöyle:


Artan baskı ve mevcut koşullar her ne kadar bizleri sindirip dolaplara kapatmaya çalışsa da lubunyalar hep bir yolunu bulmuştur. 29. İstanbul LGBTİ+ Onur Haftası’nda Türkiye ve dünyadaki alternatif örgütlenme pratiklerini konuşacağız.


‘’Umudu dürt Umutsuzluğu yatıştır’’


Edip Cansever, Mendilimde Kan Sesleri


Moderatör: Anjelik Kelavgil


*Türkçe İşaret Dili ve İngilizce Çeviri İle


Zoom: https://us02web.zoom.us/meeting/register/tZ0ldO6tpjMoEtzhVtz5Mh5hyDXFSrq2yzpl


! Lütfen Zoom hesabınıza bağlı e-posta ile kaydolun


HIV ile Yaşayan LGBTİ+ların İnsan Hakları*


17 Mayıs ve Kaos GL derneklerinin ortak raporu olan “HIV ile Yaşayan Lezbiyen, Gey, Biseksüel, Trans, İnterseks ve Artıların İnsan Hakları Raporu”nun yazarı Defne Güzel’in yer alacağı etkinlik; 22 Haziran Salı 19:00 - 21:00 saatleri arasında Zoom üzerinden gerçekleştirilecek.


Etkinliğin duyurusu şöyle:


Pandemi döneminde artan hak ihlalleri, pandeminin gerekçesi olarak hedef gösterilen grupların uğradıkları hak ihlallerini görünür bir şekilde arttırdı. Bu grupların başında da HIV ile yaşayan LGBTİ+ geliyor. HIV’le yaşayanların insan haklarını gündemleştirecek olan etkinlik mevcut duruma, uluslararası boyutta güncel gelişmelere ve sanatın HIV ile olan istişaresine de odaklanacak.


Konuşmacılar:


Defne Güzel

Tankut Atuk

Alper Turan


*Türkçe İşaret Dili Çevirisi İle


Zoom: https://us02web.zoom.us/meeting/register/tZctduGqqjoqHtd066ntAnjfpFfEB5oa2imu


! Lütfen Zoom hesabınıza bağlı e-posta ile kaydolun


Türkiye’de Seks İşçiliği- Yasal Mevzuat ve Pratik Karşılaştırması


17 Mayıs Derneği'nin hukuki danışmanı Av. Kardelen Yılmaz’ın da konuşmacıları arasında yer aldığı etkinlik 23 Haziran Çarşamba 16:30 - 18:00 saatleri arasında Zoom üzerinden gerçekleştirilecek.


Etkinliğin duyurusu şöyle:


Türkiye hukukunda seks işçiliği suç değil ancak ücret karşılığı sekse giden yollar mayın tarlası gibi Ceza Kanunu hükümleriyle dolu… Bu etkinlikte seks işçiliği konusunda yasal mevzuata bakıyor ve yasalarda yazan ile pratik arasındaki geniş açıyı hep birlikte konuşuyoruz.


Konuşmacılar:


Av. Kardelen Yılmaz – 17 Mayıs Derneği Hukuki Danışmanı

Av. Hatice Demir- SPoD Hukuk Koordinatörü

Av. Kerem Dikmen – KAOS GL Hukuk Koordinatörü


Zoom: https://us02web.zoom.us/meeting/register/tZUtd-2spz4qGtboumUopKe2yM29NDtuW9nc


! Lütfen Zoom hesabınıza bağlı e-posta ile kaydolun


HPV’nin Farkında Mıyız?


17 Mayıs Derneği'nin de bileşeni olduğu Cinsel Sağlık ve Üreme Sağlığı (CİSÜ) Platformu Cinsel Yolla Bulaşan Enfeksiyonlar (CYBE) Çalışma Grubunun organize ettiği etkinlik 25 Haziran Cuma 21:00 - 22:30 saatleri arasında gerçekleştirilecek.


Etkinliğin duyurusu şöyle:


HPV’nin farkında mısınız? Human Papilloma Virüsü olarak bilinen ve yüzden fazla tipi görülebilen HPV’nin yol açtığı kanserler günümüzde yaygın aşılamayla kolaylıkla önlenebilir; lezyonlar erken tanıyla tedavi edilebilir. HPV’den korunma yolları da var. Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Aile Hekimliği Anabilim Dalında Öğretim Görevlisi Dr. Filiz Ak ile gerçekleştireceğimiz HPV söyleşisinde akıllarda kalan sorulara yanıt bulmayı ve güncel bilgiler ışığında HPV’ye dair birlikte bilgilenmeyi amaçlıyoruz.


CİSÜ Platformu CYBE Çalışma Grubu


Konuşmacı: Dr. Filiz Ak – Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Aile Hekimliği Anabilim Dalı


Zoom: https://us02web.zoom.us/meeting/register/tZIucOipqTsrHdPHYCpknrfDUFnkZyj5b6Ij


! Lütfen Zoom hesabınıza bağlı e-posta ile kaydolun


Yaşlanan ve Yaşlı LGBTİ+ların Karşılaştıkları Hak İhlalleri ve Sorunlar, Tavsiyeler*


17 Mayıs Derneği'nden Özge Gökpınar ve Kırkından Sonra Lubunya İnisiyatifi'nden Umut Güner’in konuşmacı olarak yer aldığı etkinlik 27 Haziran Pazar günü 15:00 - 17:00 saatleri arasında gerçekleştirilecek.


Etkinliğin duyurusu şöyle:


17 Mayıs Derneği ve Kırkından Sonra Lubunya İnisiyatifi olarak Aralık 2019 tarihinde “Birlikte nasıl yaşlanacağız” sorusuna yanıt aramak için yola çıktık. O zamandan bu yana, çok araştırdık, çok okuduk, çok tartıştık. Geçtiğimiz yazdan bu yana ise kısacık zaman dilimine bir proje ve 2 yayın sığdırdık. Buradan hareketle, yaşlanan ve yaşlı LGBTİ+ların karşılaştıkları hak ihlalleri ve sorunlar neler paylaşmak istiyoruz. Aynı zamanda, “neler yaptık neler yapıyoruz”u tartışmak, sonraki süreçte hepimizin neler yapabileceğine 2021 Onur Haftası kapsamında birlikte yanıt aramak istiyoruz. 


Konuşmacılar:


Özge Gökpınar – 17 Mayıs Derneği LGBTİ+ Yaşlılık Alan Çalışmaları Koordinatörü

Umut Güner-Kırkından Sonra Lubunya İnisiyatifi Kurucusu


*Türkçe İşaret Dili Çevirisi İle


Zoom: https://us02web.zoom.us/meeting/register/tZAudeygqjsoE9WeFNg3kcYK_tf-QGW4P_Ta


! Lütfen Zoom hesabınıza bağlı e-posta ile kaydolun

Lütfen girdiğiniz bilgileri kontrol edip ve tekrar deneyin.
Talebiniz Başarıyla İletildi! En kısa sürede iletişime geçilecektir.