Aktivistler İçin Özbakım - 101

Aktivistler İçin Özbakım - 101

02/12/2021 | 17 Mayıs

Öz bakım tam olarak nedir? Ve dünyanın durumuna bakınca nasıl hem mücadeleci, hem dayanıklı, hem de motive kalabilirsiniz?

Aktivistler İçin Özbakım - 101 - 17 Mayıs

17 Mayıs Derneği Esenlik Programı kapsamında kurulan gönüllü çeviri grubundan Feyza, Uluslararası Af Örgütü’nün 2020 tarihli "Staying Resilient while Trying to Save the World : a Fanzine for Activists and Volunteers" adlı fanzinden çevirdi:


Öz bakım tam olarak nedir? Ve dünyanın durumuna bakınca  nasıl hem mücadeleci, hem dayanıklı, hem de motive kalabilirsiniz? Öz bakım diyebileceğimiz bazı şeyler şunlar olabilir:


Vücudunuzu dinlemek: Derler ki vücudunuz size her şeyi söyler ve asla yanılmaz. Gerçekten durup vücudunuzu dinlemek  sizi yeterli uyumaya, hareket edip egzersiz yapmaya, sizi besleyen bir diyete sahip olmaya ve sizi iyi hissettiren şeyleri yapmaya itecektir.


Dijital mola: Her şeyin birbirine bu kadar bağlı olduğu bu dünyada bağları koparmak bize zor gelir çünkü çok fazla şey aynı anda oluyor. En son ne zaman sosyal medyadan ve ekranlardan uzak, kendinize ayırdığınız bir gün geçirdiniz? Enerjinizi toplamak için bir gün ayırın; çizin, şarkı söyleyin, okuyun, yazın, dans edin, arkadaşlarınızı görün, yakınlardaki bişr parka gidin ya da hiçbir şey yapmayın. Size söz veriyoruz buna bayılacaksınız. Bir şeyleri kaçırmaktan korkmayın ve bir şeyleri kaçırabildiğiniz için sevinin.


Kendi sırtını sıvazlamak: O malum günlerden, haftalardan ya da aylardan mı yaşıyorsunuz? Lütfen diğer aktivistlere verdiğiniz sevgiye, kibarlığa ve desteğe sizin de layık olduğunuzu hatırlayın. (Ve sizi, sevip desteklediğimizi de <3)


Kolektif  bakım toplulukları oluşturmak: Siz ve diğerleri için toplumunuz içinde birbirinizi ruhsal olarak besleyip ilgileneceğiniz güvenli alanlar oluşturmak için zaman ayırın. Bu alanlar sorunlarınızı anlatabileceğiniz ya da zindelik çalışmaları yapabileceğiniz yerler olabilir.


Sağlıklı limitler koymak: Hepimiz, özellikle acil gibi görünen bir konuysa, birçok olayda devreye girmek istemişizdir. Bununla beraber eğer alabileceğinizden çok sorumluluğunuz ya da dinlenmeye ihtiyacınız varmış gibi  hissederseniz HAYIR demekten çekinmeyin.


Farkındalık ve meditasyon çalışmaları yapmak: Her gününüz meşgul mü? Her gün birkaç dakika sessizlik içinde oturmak gibi aktiviteler için gününüzden biraz zaman ayırmak biraz da olsa stresinizin ve aktivistlik ile beraber gelen gerginlik ve kaygıların azalmasına yardımcı olabilir. 


Ayrıcalıklarınızın farkında olun: Eğer sosyal geçmişinizin getirdiği ayrıcalıkları olan bir aktivist iseniz, bu ayrıcalıkların farkında olduğunuzdan emin olun ve ırkçılık ya da farklı bir tür baskıya denk gelirseniz bunlara karşı çıkın. Yazar Adriene Mariee Brown’un da dediği gibi “Daha az lafta duyarlı olma, daha çok müdahale.”

Lütfen girdiğiniz bilgileri kontrol edip ve tekrar deneyin.
Talebiniz Başarıyla İletildi! En kısa sürede iletişime geçilecektir.