“İklim 101 - Tavsiyeler Kılavuzu” Yayında!

“İklim 101 - Tavsiyeler Kılavuzu” Yayında!

23/12/2021 | 17 Mayıs

17 Mayıs Derneği “LGBTİ+’lar ve İklim Krizine Giriş-Dönüşüme Kendimizden Başlamak: İklim101-Tavsiyeler Kılavuzu”nu yayınladı.

“İklim 101 - Tavsiyeler Kılavuzu” Yayında! - 17 Mayıs

İklim değişikliğiyle mücadele ve sürdürülebilir bir dünya için LGBTİ+’lar olarak katkı sunmanın; iklim meselesini hem iklim adaleti ekseninde hem de kuir ekoloji ile sömürüsüz bir dünya tahayyülü bağlamında ele almanın, LGBTİ+ hareketini ve aktivizmini de güçlendireceğine inanan 17 Mayıs Derneği, “LGBTİ+’lar ve İklim Krizine Giriş-Dönüşüme Kendimizden Başlamak: İklim101-Tavsiyeler Kılavuzu”nu yayınladı.


Kılavuza ulaşmak için tıklayın.


İklim Çalışmaları Hakkında


17 Mayıs Derneği “LGBTİ+ ve eşitlik gündemini nasıl daha ileriye taşıyabiliriz?” diye düşünen ve soran aktivistlerden oluşan ve üretmeye açık bir dernek olarak; yeni bir çalışma alanı olarak iklim değişikliği ve iklim adaleti üzerine fikir üretmek üzere Eylül sonunda çalışmaya başladı.


İklim değişikliği ve iklim adaleti hareketi, herkesin güvenle yaşayabileceği bir gezegeni hak ettiği ilkesi üzerine kurulduğundan, 17 Mayıs Derneği, değişimi kendinden başlatmak için Kaos GL Derneği ile birlikte çalışmaya başladı ve iklim çalışmaları doğdu.


17 Mayıs Derneği’nin ve Kaos GL Derneği’nin karbondioksit emisyonunu azaltmak ve ofisinde iklim dostu bir atmosfer yaratmak için sıfır atık, çevre politikası, vegan/vejetaryen tedarik politikası mevcut. Bu çalışma kapsamında ise, 17 Mayıs Derneği ve Kaos GL Derneği, daha temiz ve sürdürülebilir bir çevreye katkıda bulunmak için politika belgelerini gözden geçirirken, aynı zamanda Türkiye'deki diğer LGBTİ+ örgütlerini de, kendi edindiği ve derlediği bilgiler üzerinden harekete geçirmeyi ve deneyim paylaşımı ile, iklim değişikliği hareketini LGBTİ+ hareketinin değişmez bir unsuru haline getirmeyi amaçlıyor.


Bu nedenle, 17 Mayıs Derneği, Paris İklim Anlaşması tartışmalarının izlendiği bugünlerde; iklim değişikliğinin nedenlerini ve izlediği seyri gözler önüne sermek, iklim değişikliği ekseninde kuir ekoloji tartışmalarına göz atmak, toplumsal cinsiyet, LGBTİ+’lar ve iklim krizi arasındaki ilişkiyi ve iklim adaletine neden ihtiyaç duyulduğunu ve daha iyi bir çevre inşası ve iklim adaleti aktivizmi için kendimizi ve aktivizmimizi nasıl dönüştürebileceğimizi vurgulamak ve dönüşüme kendimizden nasıl başlayabileceğimize dair tavsiyeler sunmak için “LGBTİ+’lar ve İklim Krizine Giriş-Dönüşüme Kendimizden Başlamak: İklim101-Tavsiyeler Kılavuzu”’nu hazırladı.


17 Mayıs Derneği, kaynakların giderek azaldığı dünyada, holistik bir çerçeveden iklim meselesini ele almak ve dünyayı kuirleştirecek çözüm önerilerinin savunuculuğunu yapmak adına çalışmalarına bu kılavuzdan yola çıkarak devam edecek. Takipte kalın.

Lütfen girdiğiniz bilgileri kontrol edip ve tekrar deneyin.
Talebiniz Başarıyla İletildi! En kısa sürede iletişime geçilecektir.