Lubunyalar İçin İş Hayatına Hazırlık Atölyeleri Tamamlandı!

Lubunyalar İçin İş Hayatına Hazırlık Atölyeleri Tamamlandı!

08/07/2021 | 17 Mayıs

Yetenek Kazanım Uzmanı Eylül Özcan'ın moderasyonunda toplam üç atölye gerçekleştirildi.

Lubunyalar İçin İş Hayatına Hazırlık Atölyeleri Tamamlandı! - 17 Mayıs

17 Mayıs Derneği’nin Fransa Büyükelçiliği ve SIDA tarafından desteklenen Kapasite Geliştirme Programı kapsamında Yetenek Kazanım Uzmanı Eylül Özcan ile düzenlediği Lubunyalar İçin İş Hayatına Hazırlık Atölyeleri tamamlandı.


Atölyelerin ilki 20 Haziran Pazar günü gerçekleştirildi. Üç oturumdan oluşan atölyenin ilk oturumunda “Etkili CV Oluşturma Yöntemleri” ele alındı. “Öncelikle CV ne demek? CV  Latince ”yaşamın seyri” anlamına gelen Curriculum Vitae sözcüklerinin baş harfleri ile kısaltılan ve Türkçeye de aynı şekilde yerleşen CV kısaca özgeçmiştir. CV tipik olarak kişisel bilgiler, eğitim geçmişi ve iş deneyimlerinden oluşur.” diyerek sunumuna başlayan Özcan; etkili CV oluşturmaya dair ipuçlarıyla sunumuna devam etti. Etkili bir CV’nin kronolojik olmasının ve  CV oluştururken KVKK’nın dikkate alınmasının önemli olduğu ve bu bağlamda ad soyad, telefon, email dışında daha fazla bilgiyle CV’nin doldurulmaması gerektiği; imla kurallarına dikkat edilerek oluşturulan CV’nin fotoğrafsız olmasının etkili olacağından bahsetti.


CV incelemelerine 1 dakikadan fazla süre ayrılmadığından bahseden Özcan; örnek bir CV’nin A4 formatında ve maksimum 2 sayfadan oluşması gerektiğini belirtti. CV’de kısa ve öz cümlelerin yer almasının altını çizen Özcan; biçim olarak da 12 punto “Times New Roman”, “Arial” gibi fontların kullanılmasını önerdi.


Eylül Özcan, CV oluşturmaya dair ipuçlarını aktardıktan sonra etkili CV’lerden örnekler paylaşarak insan kaynakları süreçlerinde karşılaştığı durumlar üzerinden deneyimler paylaştı.


Ardından atölyenin “Yetkinlik Bazlı Mülakatlarda Soru Cevaplama Yöntemleri” kısmına geçildi. İnsan kaynakları süreçlerinde ve işe alım aşamalarında mülakatlarda karşılaşılabilecek durumlara değinen Eylül Özcan; işverenlerin mülakatlarda nelere dikkat ettiğine dair ipuçlarını katılımcılarla paylaştı. Özcan mülakatlarda en fazla ölçülen yetkinliklerin takım çalışması, liderlik, yaratıcılık, ikne ve ilişki yöntemi, sürekli gelişme ve gelişim odaklılık olduğunun altını çizdi.


Devamında mülakat sorularına örnekler ve verilebilecek örnek cevaplardan bahseden Eylül Özcan; işverenlerin çalışanları seçtiği kadar, başvuranların da işverenleri seçtiğini vurguladı. Mülakatlara dair de “Başarısızlıklardan bahset! Mutlaka soru sor! Karşı tarafı challenge et! Seni rahatsız eden sorulara cevap verme! Kişisel bilgilerini paylaşma! Kişisel sorulara cevap vermeme hakkını her zaman kullanabilirsin!” diyerek katılımcıların hatırlaması gereken önemli noktaları tekrar etti.


20 Haziran günü yapılan atölyenin son oturumunda ise “Başvuru Platformlarında Profil Oluşturma” yöntemleri üzerinde duruldu. Bu kısımda Linkedin’de profil oluşturmayı ve insan kaynakları süreçlerinde Linkedin profillerinde nelere dikkat edildiğini katılımcılarla paylaşan Özcan; kariyer.net ve Linkedin karşılaştırması yaparak iş bulma süreçlerinde hangi platformların nasıl etkileri olduğundan bahsetti.


Toplamda 3 atölyeden oluşan “Lubunyalar İçin İş Hayatına Hazırlık Atölyeleri” serisinin devamında ise 20 Haziran günkü oturumlarda yer alan katılımcılardan dileyenlere dönük iki atölye daha yapıldı.


Bunlardan ilki 30 Haziran’da “CV Hazırlama Workshopı” başlığıyla gerçekleştirildi. 20 Haziran günü yapılan “Etkili CV Oluşturma Yöntemleri” oturumunda aktarılan bilgiler ışığında CV’lerini düzenleyen katılımcılar Eylül Özcan ile çevrimiçi bir şekilde CV’lerine dair geribildirimler aldı.


İkinci atölye ise 4 Temmuz’da “Yetkinlik Bazlı Mülakat Simülasyonu” olarak gerçekleşti. 20 Haziran’da gerçekleştirilen birinci atölyenin ikinci oturumunu takip eden katılımcılardan dileyenlerle birebir mülakat simülasyonu yapan Eylül Özcan; simülasyon sonrasında katılımcılara geri bildirimlerde bulunarak son atölyeyi de tamamladı.


Eylül Özcan kimdir?


7 Eylül 1995'de İzmir’de doğdum ancak İzmir’de çok kısa bir süre yaşadım. Toplam 10 yıl Kıbrıs, Kanada ve Ukrayna’da yaşadıktan sonra üniversiteyi İstanbul’da okudum. Özyeğin Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümünü birincilikle bitirdikten hemen sonra İnsan Kaynakları alanında işe başladım.


Organizasyonel gelişim uzmanı olarak perakende sektöründe yaklaşık 2 yıl çalıştıktan sonra Anadolu Efes'te Yetenek Kazanım ve İşveren Markası Uzmanı olarak 2 yıl çalıştım. Şimdi de Kraft Heinz firmasında Yetenek Kazanım Uzmanı olarak kariyerime devam ediyorum. 


İstanbul’da ailecek işlettiğimiz bir seramik atölyemiz var, boş zamanlarımı orada geçiriyorum. Buna ek olarak kamp yapmayı, fotoğraf çekmeyi ve film/müzik festivallerinde olmayı çok seviyorum.

Lütfen girdiğiniz bilgileri kontrol edip ve tekrar deneyin.
Talebiniz Başarıyla İletildi! En kısa sürede iletişime geçilecektir.