Trans+ Aktivistler İçin Özbakım İpuçları

Trans+ Aktivistler İçin Özbakım İpuçları

22/11/2021 | 17 Mayıs

17 Mayıs Derneği Esenlik Programı kapsamında LGBT Foundation’ın 2018’de hazırladığı rehberden trans+ aktivistler için çeviri hazırladık.

Trans+ Aktivistler İçin Özbakım İpuçları - 17 Mayıs

17 Mayıs Derneği Esenlik Programı kapsamında ABD Merkezli LGBT Foundation’ın 2018’de hazırladığı ‘Self-Care in the Trans Community’ adlı rehberden trans+ aktivistler için çeviri hazırladık. 

 

20 Kasım Nefret Suçu Mağduru Transları Anma Günü (TDoR), dünya çapında trans karşıtı nefret sonucu ölenleri anmak ve trans ve non-binary kişilerin maruz bırakıldıkları süregelen şiddet konusunda farkındalığı artırmak için bir fırsat. Bu tür kayıpların ışığında, öz bakımın önemi göz ardı edilemez. Öz-bakım vurgusu, trans karşıtı tutumlar ve şiddet tarafından trajik bir şekilde inşa edilen ve tüm bu yaşananların temel nedeni olan önyargıyı tam olarak ele almayabilir, ancak umarız, bu nefretin hedefindekileri ayrımcılık ve kabul görmeme durumlarına rağmen daha dayanıklı ve mücadelede daha başarılı hale getirir. 

 

LGBT Foundation’ın trans bir personeli, 20 Kasım’a hakkında bir fikir veriyor: 

"TDoR, trans toplulukları için zor bir zaman ve bir dizi trans insan gerçekten o günden hoşlanmazken, bazıları da bunu çok önemli buluyor. Her iki durumda da, zor bir gün. Çok tutkulu aktivistlerimiz var ve onlara, işleri ne olursa olsun, kendilerine bakmaları ve topluluklarıyla bağlantıda kalmaları gerektiğini hatırlatmamız gerekiyor.”


Peki eğer trans/natrans olmayan ve sorgulayan biriyseniz özbakım ne anlama geliyor? Eğer natrans bir destekçiyseniz neleri bilmek yararlı olabilir?

 

1. Güvende kalın:


Baskı karşısında açıkça meydan okumak önemlidir ve bu var olduğumuuzu ve utanmayı reddettiğimizi net bir şekilde ifade eder – ancak ihtiyatlı kaldığınız ve kendinizi savunmasız bırakmadığınız sürece. Görünürlük, ortak bir amaç üzerinde birleşmeyi ve farkındalığı artırmayı kolaylaştırır, ancak aşırıya kaçıldığında sizi taciz veya daha kötüsü için bir hedef haline getirebilir. Halkın içinde protesto ederken, bunu kışkırtılan herhangi bir düşmanlığın fark edileceği bir grupta yapın. Çevrimiçi bir aktivistseniz, mümkün olduğunca anonim kaldığınızdan emin olun.

 

2. Mücadelede kendinizi kaybetmeyin:


Nefretle savaşırken, kendinize ve temsil ettiklerinize yönelik her saldırıya karşı koyma dürtüsüyle nefret yüzünden hayattan küstürülmek kolaydır. Ancak mücadelenin yarısı, hayatınızı özgürce ve korkusuzca yaşayarak zaten kazanılmış olur; "En iyi intikam şekli mutlu olmaktır." Bir aktivist olmak - özellikle bir trans aktivist - kimliğinizin temel bir yönü olabilir, ama siz aynı zamanda çok daha fazlasısınız.

 

3. Desteği kabul edin:


Bir destek grubunun parçasıysanız veya savunmasız olabilecek trans arkadaşlarınız varsa, onları kontrol etmek için düzenli olarak iletişime geçin. Zaten yabancılaşmış ve yanlış anlaşılmış hissediyorsanız, bu kendinizi dünyadan soyutlama riskini artırır. Eğer öyleyse, destek ağlarını sürdürmek özellikle önemlidir; yardım istemek insan olmanın sağlıklı bir parçasıdır. LGBTİ+ örgütleri, özellikle trans ve natrans olmayan topluluklar için çeşitli hizmetler sunabilir ve trans sorunlarının tartışılabileceği veya trans topluluğunun üyelerinin benzer deneyimlere sahip kişiler tarafından bir araya gelip güvence altına alınabileceği çeşitli trans gruplarına/toplantılarına ev sahipliği yapabilir. Ve unutmayın – kendinize bir mola vermek bencillik değildir.

 

4. Kimliğinizi keşfetmek:


Cinsiyetinizi tanımlamakta zorlanıyorsanız veya bu kadar kapsayıcı, değişken seçenekler arasından seçim yapmak için baskı hissediyorsanız, bunu yapmak zorunda olmadığınızdan emin olun. Cinsiyetin ilk etapta daha geniş bir şekilde tanınmasının temel nedenlerinden biri, bireylerin kimliklerini kendi terimleriyle tanımlayabilmeleri ve böylece daha nüanslı ve dolayısıyla gerçekliği eskisinden daha fazla yansıtan kategoriler oluşturabilmeleridir. En önemli şey, kim olduğunuza sadık kalmanız ve kendinizi ait olmadığınız bir yere uymaya zorlamamanız – ya da zorlanmanıza izin vermemenizdir. Kim olduğunuzu bilmeye ve sevmeye, kendinizle ilgili değiştiremeyeceğiniz ve değiştirmemeniz gereken şeyleri kabul etmeye ve benimsemeye başladığınızda, diğer insanların alayları, eleştirileri, nefretleri ve kabul edilmemeleri sizi daha az etkileme gücüne sahiptir.


5. Disfori ile başa çıkmak:


Cinsiyet disforisi, bir kişinin atanmış cinsiyeti ve cinsiyet kimliği arasında ‘algılanan’  bir çatışma nedeniyle rahatsızlık veya sıkıntı yaşadığı bir durumdur. Atanmış cinsiyetiniz sizi tanımlamaz ve toplum tarafından inşa edilmiştir. Vücudunuzun, içinde hissettiğiniz kadar kadınsı veya erkeksi olmaması sinir bozucu olabilse de ve bazı insanlar tamamen kendileri olmak için geçiş yapmaları gerektiğini düşünürken, trans olmanın bir çelişki olmadığını kabul etmek çok önemlidir. Aksine karar vermediğiniz sürece, olduğunuz gibi tam ve eksiksizsiniz.

Lütfen girdiğiniz bilgileri kontrol edip ve tekrar deneyin.
Talebiniz Başarıyla İletildi! En kısa sürede iletişime geçilecektir.