Yaşlı LGBTİ+'lar Projesi Kitabı Yayınlandı!

Yaşlı LGBTİ+'lar Projesi Kitabı Yayınlandı!

15/02/2021 | 17 Mayıs

Yoksun Kalmamak, Yoksullaşmamak ve Yalnızlaşmamak için…

Yaşlı LGBTİ+'lar Projesi Kitabı Yayınlandı! - 17 Mayıs


“Yaşlı LGBTİ+’ların Hakları ve Sorunları ile Dünyadan Örnekler Çalışma ve Araştırma Raporu” kitabı yayında...


“Yaşlı LGBTİ+’ların Hakları ve Sorunları ile Dünyadan Örnekler Çalışma ve Araştırma Raporu”, 1 Temmuz 2020- 28 Şubat 2021 tarihleri arasında ILGA Europe desteğiyle gerçekleştirilen “Yaşlı LGBTİ+’lar Projesi”’nin bir parçası olarak hazırlandı.

 

Nasıl yola çıktık!

 

17 Mayıs Derneği’nin 40+ Lubunya İnisiyatifi bu çalışmaya başlarken, birlikte nasıl yaşlanacağız sorusuna yanıt bulmaya çalışarak şu an nerede ve nasıl olduğumuz sorusuna yanıtlar aradı. Yaşlılık sürecini birlikte geçirmek için, bugünü de birlikte örgütlemek, birlikte zaman geçirmek için çaba sarf edilmesi gerektiğinden hareketle örgütlenmeye karar verdi. Bir araya gelen lubunyalar olarak bu inisiyatif, kendini hareketin içinde konumlandırıyor olsa da hareketin dili, dinamikleri ve değişen kültürü içinde dönem dönem her LGBTİ+’nın "ben neredeyim" sorusunu sormaya başladığını fark etti. Bu sorunun aslında inisiyatifi bir araya getirdiğini ve 40+ Lubunya sürecinin kuruluşunu sağladığı söylenebilir. 40+ Lubunya inisiyatifi aynı zamanda öznesi olduğu hareketin şimdiye kadar yaşlılık sürecine ilişkin çok az bilgi üretmiş olmasından kaynaklı da "ben neredeyim" sorusunu sormaya ihtiyaç duymuştur. Bu soruyu sadece LGBTİ+ hareketin içinden doğru değil aynı zamanda yasal uygulamalar ve mevzuat açısından da sormaktadır. 17 Mayıs Derneği, buradan yola çıkarak, dünyadaki iyi örneklerin bize ne söylediği sorusuna, yaşlı LGBTİ+’ların hakları ve sorunları nelerdir, Türkiye’de bu anlamda birlikte neler yapabiliriz sorularına cevap aramak için, bu rapor kitabına konu olan çalışmasını ve araştırmasını başlattı.

 

Hangi faaliyetler yapıldı?

 

1 Temmuz 2020- Şubat 2021 tarihleri arasında ILGA Europe desteğiyle gerçekleştirilen Yaşlı LGBTİ+’lar Projesi, 17 Mayıs Derneği’nin 40+ LGBTİ+ Çalışma Grubu özelinde, savunuculuk ve lobicilik konusunda kesişimsel bilgi ve kaynaklar sağlamak ve Türkiye’deki yaşlı LGBTİ+’ların hakları ve sorunları hakkında kamuoyunda bilincin yükseltilmesi hedefine ulaşmak hususunda bir kapasite geliştirme projesi ve ağ kurma fırsatı sundu. 1 Temmuz 2020-Şubat 2021 tarihleri arasında gerçekleştirilen çalışma kapsamında uygulanan faaliyetler; LGBTİ+ Yaşlı Hakları ve Sorunlarına Dair Bilgiler ve Yurtiçinden ve Dünyadan İyi Örnekler Toplamak Amaçlı Çevrimiçi Araştırma (Temmuz, Ağustos 2020); HIV ve LGBTİ+ Yaşlılar Konusunda Çevrimiçi Eğitim (28 Eylül 2020); Çevrimiçi Hukuk ve Yaşlı LGBTİ+’lar Eğitimi (19 Ekim 2020); Dayanışma ve Yaşam Kooperatifleri ve Yaşlı LGBTİ+’lar Üzerine Çevrimiçi Toplantı (16 Kasım 2020); Kaos GL ile beraber düzenlenen Yaşlı LGBTİ+’lar ve Sosyal Politikalar Toplantısı (26 Kasım 2020); Yaşlı LGBTİ+’lar ve İnsan Hakları Bağlamında Yaşlılık, Sivil Toplum-Yaşlılık Çalışmaları Toplantısı (30 Kasım 2020); Sosyal Hizmetler Bağlamında Yaşlı LGBTİ+’lar Toplantısı (14 Aralık 2020) ve projenin ve rapor kitabının bilgisinin alanla paylaşılması amaçlı Lubunyanın Yaşı Yoktur Erken Yılbaşı Toplantısı &Partisi (25 Aralık 2020); Çevrimiçi Danışma ve Strateji Toplantısı (11 Şubat 2020); Kaynak Materyallerin Üretimi, Üretilen Materyallerin Dağılımı ve Medyada Yer Alması olarak kurgulandı.


Tüm bu faaliyetlerin çıktılarına ve etkinliklerin notlarına rapor kitabından ulaşabilirsiniz. Proje ile ve bu rapor ile, Yaşlı LGBTİ+’ların hakları ve sorunlarına dair kaynak metin üretilmesi ve yol haritası belirlenmesi hedeflenmiş ve bu minvalde bu rapor hazırlanarak, ilgilenen tüm kurum ve kişilerin ilgisine ve dikkatine sunulmuştur.

 

Yoldaşlık kültürü ile gelişen, birlikte yaşlanmak üzerinden şekillenen 17 Mayıs Derneği’nin öncülüğündeki örgütlenme, yaptığı çalışmayla ve hazırladığı bu kitapla, sosyal politikalar ve sosyal hizmetler alanına da LGBTİ+’lar lehine müdahale etmeyi hedefliyor.

 

Devamında yapılacak tüm yaşlılık çalışmalarının bilgisini ve haberlerini derneğimiz web sitesi ve sosyal medya hesaplarından takip edebilirsiniz. 17 Mayıs Derneği ve Kaos GL ortaklığında hazırlanan bu “Yaşlı LGBTİ+’ların Hakları ve Sorunları ile Dünyadan Örnekler Çalışma ve Araştırma Raporu”nun Türkçe versiyonuna buradan, İngilizce versiyonuna buradan ulaşabilirsiniz.

Lütfen girdiğiniz bilgileri kontrol edip ve tekrar deneyin.
Talebiniz Başarıyla İletildi! En kısa sürede iletişime geçilecektir.