Esenlik Programı

Esenlik ProgramıLGBTİ+ topluluklarını ve aktivizmini güçlendirmeyi hedefleyen 17 Mayıs Derneği bu hedefe ulaşmak amacıyla gerçekleştirdiği çalışmalar kapsamında, Ağustos 2021 itibari ile Esenlik Programını başlatmıştır.

 

LGBTİ+ aktivistlerin ve kurumların esenlik halini arttırmaya yönelik tasarlanan programda, bireysel ve kurumsal destekler ile esenlik halinin arttırılması, aktivistlerin çalıştıkları kurumda esenlik konusunun öne çıkarılması, programın diğer faaliyetleri ile birlikte LGBTİ+ İnsan Hakları Savunucularının sistematik olarak maruz bırakıldığı ayrımcılığa ve şiddete karşı güçlendirilmesi hedeflenmektedir. Program kapsamında hem bireysel hem de örgütsel esenliğe dair çalışmalar yapılmaktadır. Bu kapsamda program faaliyetleri aşağıdaki gibidir: 


  • Bireysel Esenlik Desteği 

Program kapsamında LGBTİ+ alanında hak savunuculuğu yapan aktivistlere yönelik bireysel psikolojik destek hizmeti sunulmaktadır. Bu kapsamda programın kapasitesine belirlenen sayıda aktivistin her birine 10-12 seans arasında değişen psikolojik destek hizmeti, ‘Esenlik Destek Ağı’nda yer alan psikologlar tarafından sağlanmaktadır. Yıl içerisinde iki çağrı dönemi ile açılan ve form aracılığıyla alınan başvurular değerlendirildikten sonra desteğe dair işleyiş aktivistler ile birlikte yapılmaktadır. Bireysel destek başvuruları için sosyal medya ve web sitemizi takip edebilirsiniz. 


  • Örgütsel Esenlik Desteği 

Özellikle LGBTİ+ örgütleri için tasarlanan atölyelerde; bireysel ve örgütsel bağlamda esenlik, esenliğin boyutları ve iyi pratikler üzerine çalışılmaktadır. Atölyelere başvurmak için sosyal medya ve web sitemizi takip edebilirsiniz. 


  • Esenlik Buluşmaları 

LGBTİ+’lar için düzenlenen, yüz yüze ve online buluşmalar şeklinde kurgulanan etkinliklerde Yoga’dan pikniğe, DJ Atölyesi’nden film gösterimine değişen etkinlikler yapılmaktadır. Buluşmaları sosyal medya ve web sitemizden takip edebilirsiniz. 


  • Esenlik Atölyeleri 

LGBTİ+ hak mücadelesi ve kesişimsel alanlarda çalışan aktivistlerin bir araya gelip esenlik ve ilgili çalışmaları takip ettiği, bu alanlarda atölyeler kurguladığı ve deneyim aktardığı buluşmalarda insan hakları hareketinde esenlik üzerinde durulmaktadır. 


Program hakkında daha detaylı bilgi almak için esenlik@17mayis.org veya can@17mayis.org adreslerine yazabilirsiniz.

Lütfen girdiğiniz bilgileri kontrol edip ve tekrar deneyin.
Talebiniz Başarıyla İletildi! En kısa sürede iletişime geçilecektir.