Yaşlılık Çalışmaları

Yaşlılık Çalışmaları

LGBTİ+ topluluğunu ve LGBTİ+ aktivizmini güçlendirme hedefiyle çalışmalar yürüten 17 Mayıs Derneği, yaşlılık alanındaki çalışmalarına “40+ Lubunya” adı altında başladı.


İlk toplantısını Aralık 2019’ da 20 den fazla LGBTİ+ öznenin katılımı ile gerçekleştiren grup, LGBTİ+ ların korkularından biri olan yaşlanma, beraberinde yalnız kalma korkusunu yenmek amacı ile çalışmalar yürütmek için yola koyuldu.


Araştırma süreci Mayıs 2020’de başlayan ve Türkiye’de bu alanda yapılmış ilk çalışma olan ‘Yaşlı LGBTİ+ lar: Türkiye’de ve Dünyadaki Durum’ isimli rapor Etkiniz AB desteği yayınlandı.


Temmuz 2020’de ILGA Europe desteği ile başlayan ‘Yaşlı LGBTİ+’lar’ projesi kapsamında alanda bilgi üretmek ve yaşlı LGBTİ+ alanındaki çalışmalara yön vermek amaçlı bir dizi çevrimiçi etkinlikler düzenlendi. Proje kapsamında elde edilen tüm bilgiler ‘Yaşlı LGBTİ+’ların Hakları ve Sorunları ile Dünyadan Örnekler’ isimli bir kitapta yayınlandı.


Yoksun Kalmamak, Yoksullaşmamak ve Yalnızlaşmamak için… mottosuyla yola devam eden 40+ Lubunya İnisiyatifi bundan sonraki çalışmalarını, 40+ Yaşlılık Çalışmaları olarak 17 Mayıs Derneği çatısı altında sürdürecektir.


Lütfen girdiğiniz bilgileri kontrol edip ve tekrar deneyin.
Talebiniz Başarıyla İletildi! En kısa sürede iletişime geçilecektir.