17 Mayıs Derneği ile #kutlama

17 Mayıs Derneği ile #kutlama

30/05/2023 | 17 Mayıs

17 Mayıs Uluslararası Homofobi, Bifobi, Transfobi ve İnterfobi Karşıtı Gün, 16 - 21 Mayıs tarihleri arasında Ankara'da kutlandı.

17 Mayıs Derneği ile #kutlama - 17 Mayıs

Almanya Federal Cumhuriyeti Büyükelçiliği, Meksika Büyükelçiliği, Kanada Büyükelçiliği ve Danimarka Büyükelçiliği ve Heinrich Böll Stiftung Türkiye Temsilciliği’nin desteklediği 17 Mayıs Uluslararası Homofobi, Bifobi, Transfobi ve İnterfobi Karşıtı Gün etkinlikleri, 16 - 21 Mayıs tarihleri arasında yüz yüze gerçekleşti. Lubunyalar, 17 Mayıs’ı birbirinden eğlenceli etkinliklerle kutladı.


     16 Mayıs - 1. Gün

Etkinlik takvimi, 40+ Lubunya İnisiyatifi  ile Bira Tadım Etkinliği ile Plato Pub’da başladı. 


     17 Mayıs - 2. Gün

2. günün ilk aktivitesi olan ve İHD Ankara Şubesi’nde öğlen saatlerinde gerçekleştirilen basın açıklamasını, 17 Mayıs Derneği’nden Belgin Günay okudu, basın açıklaması aynı zamanda 17 Mayıs Derneği sosyal medya hesaplarından da canlı yayın ile paylaşıldı.


2. gün Latin Dans Atölyesi ile devam etti. David Ivan tarafından gerçekleştirilen atölyeye 30’a yakın lubunya katıldı. 2 saat süren atölyeye katılan lubunyalar homofobiye, bifobiye, transfobiye ve interfobiye karşı latin ritimleri ile dans ettiler.


Danimarka Büyükelçiliği, 17 Mayıs Uluslararası Homofobi, Bifobi, Transfobi ve İnterfobi Karşıtı Gün özelinde sivil toplum ve diğer elçilik çalışanlarının davetli olduğu bir resepsiyon düzenledi. Resepsiyonda 17 Mayıs Derneği adına konuşma yapan Anjelik Kelavgil “Bugün demokrasiye, özgürlüğe ve eşitliğe giden yolun LGBTİ+’ların özgürlüğünden geçtiğini herkese bir kez daha hatırlatıyoruz.” dedi.


     18 Mayıs - 3. Gün

3. gün Almanya Federal Cumhuriyeti Büyükelçiliği’nde gerçekleşen Karikatür Atölyesi’nde Aslı Alpar yürütücülük yaptı. Atölyede karikatür, mizah, komik kavramları konuşuldu; heteropatriyarkal ve ikili cinsiyetli sistemin komik algısı tartışıldı. Queer komiğin ne olduğu üzerine gerçekleşen konuşmaların ardından temel karikatür teknikleri öğretildi. Yaklaşık 20 katılımcının birer karikatürü tamamlamalarının ardından atölye sona erdi.


İkinci kez düzenlenen Bira Tadım Etkinliği bu kez Plato Pub’da 17 Mayıs Derneği ekibi ile gerçekleşti.


Bu etkinliğin ardından, 17 Mayıs Partisi başladı! Teması #kutlama olan ve gecenin ilerleyen saatlerine kadar devam eden IDAHOBIT partisine katılan yaklaşık 200 kişi Allesbut ve Anj’ın müziklerinin ritmi ile doyasıya eğlendi.


     19 Mayıs - 4. Gün

4. gün Oryantal Dans Atölyesi ile başladı. Pullu dans kemeri dağıtılan atölyede herkes homofobiye, bifobiye, transfobiye ve interfobiye karşı tüm kıvraklığı ile pistte boy gösterdi.


Son Bira Tadım Etkinliği bu kez Ankara Lubunya Deprem Dayanışması için Plato Pub’da gerçekleşti.


     20 Mayıs - 5. Gün

Fade Stage’de gerçekleştirilen ve 31 kişinin katıldığı Lubunca Atölyesi, Tanju Tariz ile katılan lubunyaları kahkahaya boğdu. Lubuncanın LGBTİ+’lar için ne anlama geldiğinden ve hayattaki yerinden bahseden Tariz, gullüm kültüründen de bahsetti. Atölyede lubunca sözcükler için uygulamalı bir bölüm de gerçekleşti.

Topluluklar ile gerçekleştirilen resepsiyonda 17 Mayıs Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Defne Güzel kısa bir konuşma yaparak gelenleri selamladı. Fade Stage’de gerçekleştirilen resepsiyona yaklaşık 40 kişi katıldı.


     21 Mayıs - 6. Gün

Dolu dolu geçen haftanın son etkinliğinde LGBTİ+’lar,  özel sektörde ve sivil toplum kuruluşlarında çalışan lubunyaları bir araya getirmeyi amaçlayan kahvaltıda buluştular. Vegan kahvaltıda bir yandan nefis yemekler yiyerek bir yandan da gullüm yaptılar.


Lütfen girdiğiniz bilgileri kontrol edip ve tekrar deneyin.
Talebiniz Başarıyla İletildi! En kısa sürede iletişime geçilecektir.