17 Mayıs Derneği Yaşlılık Çalışmaları, onur ayını “Hafıza” temasıyla karşıladı

17 Mayıs Derneği Yaşlılık Çalışmaları, onur ayını “Hafıza” temasıyla karşıladı

12/06/2023 | 17 Mayıs

10-11 Haziran 2023 tarihlerinde Ankara’da gerçekleşen bu etkinliklere yoğun ilgi gösterildi.

17 Mayıs Derneği Yaşlılık Çalışmaları, onur ayını “Hafıza” temasıyla karşıladı - 17 Mayıs

LGBTİ+ yaşlılık çalışmaları kapsamında kapanış paneli olarak çoklu etkinlikler düzenlendi. 10-11 Haziran 2023 tarihlerinde Ankara’da gerçekleşen bu etkinliklere yoğun ilgi gösterildi.


Katılımın ücretsiz olduğu ve yaş sınırının olmadığı bu etkinlikler, 10 Haziran 2023 Cumartesi tarihinde ilk gün, saat 11:00’deki Ankara 40+ Kuir Hafıza Turu ile başladı.

 

Tura katılan 12 kişi, hep beraber lubunyaların varoluşuna Ankara’da tanıklık eden mekanların hatırasını yaşadılar. Çok büyük bir kısmı kapanan bu mekanların önemini, yaşlanan ve yaşlı LGBTİ+’lar açısından değerlendirdiler. Umut Güner’le yürüyerek lubunyaların dününden bugününe ışık tuttular.


Aynı gün, saat 17:30’da ise Aramızda Derneği ile ortaklaşa olarak “Kimse Gitmezdi” belgesel gösterimi gerçekleştirildi. Lubunyaların hafızasında yer eden negatif deneyimlere dair bir tablo sunan bu belgeselde,  Türkiye’de LGBTİ+’ların maruz kaldıkları onarım terapisi yöntemleri ve LGBTİ+’ların bu yöntemlere maruz bırakılış ve hayatta kalışları ortaya kondu.

 

Bu konudaki deneyimlere ve hafızaya ses olmak için ise belgesel üzerine söyleşi gerçekleşti. Aramızda Derneğinden Yasemin Özgün’ün moderatörlüğünde, psikolog Alp Kemaloğlu, belgeselde hikayesi paylaşılan Yıldız Tar ve filmin yönetmeni Tuğba Baykal ile yapılan bu söyleşiye, 35 kişi katılım gösterdi.


İkinci gün ise 11 Haziran 2023 Pazar tarihinde saat 11:30’da Ankara 40+ Kuir Hafıza Turunun ikincisi ile başladı.

 

Cumartesi günkü tura katılamayan 11 kişi hep beraber lubunyaların varoluşuna Ankara’da tanıklık eden mekanları Umut Güner önderliğinde gezdiler.


Turdan sonra, uzunca sohbet eden katılımcılar,  Esmeray’ın “Kestirmeden Hikayeler” oyununu izlemek üzere, diğer katılımcılara katıldılar.

 

Trans kadın aktivist ve 2023 seçimlerinde milletvekili adayı olmuş olan Esmeray’ın tek kişilik performansı Kestirmeden Hikayeler, 11 Haziran Pazar günü saat 14:00’de yaklaşık 40 kişinin katılımı ile gerçekleşti.


Esmerayın oyununun ardından “Hafıza-Kuşaklararası Güçlenme” isimli foruma geçildi. Yıllar birbirini kovaladıkça, aynı itki ve aynı istekle direnirken aktivizmin hafızasına da yön veren aktivistlerin çalışmaları ve deneyimleri, seçim sürecindeki deneyimleri tartışmaya açıldı.

 

Yıldız Tar’ın moderatörlüğünde  Umut Güner, Esmeray ve Belgin Çelik’in aktarımlarıyla geçmişten bugüne aktivistlerin hafıza aktarımı ile kuşaklararası güçlenmenin hedeflendiği bu etkinlikte, 1990’lar ve 2000’lerden bu yana yasaklar, ilk siyasete katılım denemeleri ve milletvekilliği sürecine açılan siyasi partilerle tüm deneyimler masaya yatırıldı. 11 Haziran Pazar günü saat 16:00’da gerçekleşen bu foruma 41 kişi katılım gösterdi.

 

Onur ayı kutlu olsun!

Lütfen girdiğiniz bilgileri kontrol edip ve tekrar deneyin.
Talebiniz Başarıyla İletildi! En kısa sürede iletişime geçilecektir.