17 Mayıs IDAHOBIT 2024 Ankara'yı Gökkuşağı ile Şanlattı!

17 Mayıs IDAHOBIT 2024 Ankara'yı Gökkuşağı ile Şanlattı!

20/05/2024 | 17 Mayıs

İsmimizi aldığımız 17 Mayıs Uluslararası Homofobi, Bifobi, İnterfobi ve Transfobi Karşıtlığı Günü, Ankara’da bu yıl da çeşitli etkinliklerle kutladık!

17 Mayıs IDAHOBIT 2024 Ankara'yı Gökkuşağı ile Şanlattı! - 17 Mayıs


Dünya Sağlık Örgütü’nün 17 Mayıs 1990 tarihinde Hastalıkların Uluslararası Sınıflandırması listesinden eşcinselliği bir hastalık kategorisi olmaktan çıkarmasından bu yana, tüm dünyada, Homofobi, Bifobi, İnterfobi ve Transfobi Karşıtlığı Günü olarak kutlanmakta. 17 Mayıs Derneği, her yıl olduğu gibi bu yıl da çeşitli etkinlikler, buluşmalar ve atölyeler ile Ankara’da lubunyaların bir araya gelmesini sağlayan bir haftalık programını gerçekleştirdi.


11 ve 12 Mayıs tarihlerinde ilk kez gerçekleşen I. Ulusal Esenlik Konferansı ile aslında başlayan hafta, lubunyaların esen olma halini öncelediğini vurgulayan bir programla devam etti.


17-mayis-idahobit-2024-ankara-yi-gokkusagi-ile-sanlatti-20-05-2024


13 Mayıs Pazartesi akşamı Yeni Zelanda Elçiliği’nin ev sahipliğinde, Avustralya Büyükelçiliği işbirliği ile IDAHOBIT 2024 programının açılış resepsiyonunda, Ankara’da bulunan LGBTİ+ dernekleri, sivil inisiyatifler ve insan hakları alanında çalışan kurumların temsilcileri ile çeşitli ülke elçiliklerinden davetliler bir araya geldiler. Yeni Zelanda Büyükelçisi Sayın Zoe Coulson-Sinclair’in 17 Mayıs’ın tarihsel önemine, çeşitlilik ve kapsayıcılığın demokratik ve esen bir toplum için en önemli şartlarından olduğuna değindiği konuşmasının ardından Avustralya Büyükelçisi Sayın Miles Armitage da konuşmasında HIV/AIDS farkındalığı ve yaftalamalara karşı duran bütüncül sağlık politikalarının önemine değindi.


17-mayis-idahobit-2024-ankara-yi-gokkusagi-ile-sanlatti-20-05-2024


14 ve 15 Mayıs günleri, lubunya esenliğini sağlamada, ayrımcı söylem, nefret söylemi ve yaftalamalara karşı bir yöntem olarak karikatür ve mizah yoluyla Ankara’daki lubunyalar bir araya geldiler. 14 Mayıs akşam saatlerinde ünlü drag ve kabare personası Kahpe Feleknaz, 400 lubunya ve dostlarını buluşturan interaktif bir sahne performansı sergiledi. Kahpe Feleknaz’ın IDAHOBIT 2024 özel gösterisi ile Huysuz Virjin’e de selam gönderilmiş oldu. 15 Mayıs öğle saatlerinde ise lubunya çizer Semih Özkarakaş yürütücülüğünden bir karikatür atölyesi gerçekleşti. Atölyede bir araya gelen lubunya katılımcılar kompozisyonlarını çizimler aracılığıyla kağıda döktüler. LGBTİ+lara yönelen çeşitli yaftalamalar, ayrımcı söylemler ve nefret söylemlerine karşı mizah yoluyla nasıl kompozisyonlar oluşturabilirizi konu edinen atölyede yaratılan çizimlerin daha sonra bir sergi yoluyla sunulması kararlaştırıldı.


17-mayis-idahobit-2024-ankara-yi-gokkusagi-ile-sanlatti-20-05-2024


17-mayis-idahobit-2024-ankara-yi-gokkusagi-ile-sanlatti-20-05-2024


16 Mayıs günü, hem Yaşlı Lubunya Onur Günü hem de Roman Direniş Günü olmasının da farkındalığı ile sanat yoluyla kesişimsel mücadelede esenlik için lubunyalar bir araya geldiler. Önce oryantal ve Roman dans figürlerini, trans kadın aktivist ve dansçı Derin’in yürütücülüğünde, dans atölyesinde özgürce ve ayıplamadan azade sergilediler. Akşam ise bu yıl yasaklanan Pembe Hayat KuirFest işbirliği ile Brezilya’dan yaşlı bir trans kadının sağlıkta bakım hizmetlerine erişememesini konu alan kurmaca film Greta’nın gösteriminde bir araya geldiler.


17-mayis-idahobit-2024-ankara-yi-gokkusagi-ile-sanlatti-20-05-2024


17 Mayıs günü sabahını Ankara’nın kamusal mekanlarının lubunya yaşanmışlıkları ve deneyimleri penceresinden tarihsel anlatıcılığının yapıldığı Kuir Hafıza Turu’nda buluşan lubunyalar, akşam ise yaklaşık 300 kişinin güvenli ve özgürce eğlendiği partide buluştular. Öğle saatlerinde ise İsveç Büyükelçiliği’nin ev sahipliğinde, Danimarka Büyükelçiliği işbirliği ile sivil toplum temsilcileri, elçiliklerden misafirler ve lubunya topluluğunun önemli isimleri 17 Mayıs resepsiyonunda buluştular, gökkuşağı pastası keserek IDAHOBIT 2024’ü kutladılar.


17-mayis-idahobit-2024-ankara-yi-gokkusagi-ile-sanlatti-20-05-2024


17-mayis-idahobit-2024-ankara-yi-gokkusagi-ile-sanlatti-20-05-2024


18 Mayıs Cumartesi günü birlikte yaşadığımız, hayatımızı paylaştığımız patili dostlarımızla açık alanda homofobi, bifobi, interfobi ve transfobiye karşı patili buluşmada bir araya gelen lubunyalar, güneş ve yeşil doğanın altında pikniklerini yaptılar. Öğleden sonra ise Sportif Lezbon işbirliği ile Kuir Halı Saha maçı yapıldı. Halı sahada birlikte top koşturan lubunyalar kazananı ve kaybedeni olmayan, kapsayıcı ve ayrımcılıktan uzak spor kültürü için gollerini attılar.

Lütfen girdiğiniz bilgileri kontrol edip ve tekrar deneyin.
Talebiniz Başarıyla İletildi! En kısa sürede iletişime geçilecektir.