5 Şehrin Baroları LGBTİ+ Hakları İçin Buluştu

5 Şehrin Baroları LGBTİ+ Hakları İçin Buluştu

25/10/2023 | 17 Mayıs

Avukatlar Eskişehir’de HIV’den intersekse, ruh sağlığından cinsiyet geçişine LGBTİ+ meselelerini tartıştı.

5 Şehrin Baroları LGBTİ+ Hakları İçin Buluştu - 17 Mayıs

17 Mayıs Derneği 21  - 22 Ekim tarihleri arasında İzmir, Ankara, İstanbul, Mersin ve Eskişehir barolarından avukatları LGBTİ+ hakları atölyesi için Eskişehir’de biraraya getirdi.


Otuz kişinin biraraya geldiği LGBTİ+ hakları atölyesinde ilk gün LGBTİ+ Temel Kavramlar sunumu 17 Mayıs Derneğ Kapasite Geliştirme Koordinatörü Anjelik Kelavgil tarafından verildi. Program Avukat Hatice Demir ve Muamma LGBTİ+ Derneği’nden Utku Kutbay’ın sunduğu Cinsiyet Uyum Süreci ve Akran Danışmanlığı Deneyimleri oturumuyla devam etti. Avukat Benan Molu ise Anayasa Mahkemesi’ne Başvuruda Kabul Edilebilirlik Kriterleri oturumuyla ilk günü sonlandırmış oldu. 


Atölyede ikinci gün 17 Mayıs Derneği İnterseks Çalışmaları Koordinatörü Belgin Günay’ın Türkiye’de İntersekslerin Durumu ve Yasal Sorunlar oturumuyla başladı. Günay, interseks hakkında temel bilgiler verdikten sonra avukatlara anonim şekilde örnek vakalar sunarak bunların Türkiye mevzuatına göre nasıl çözülebileceğini tartıştı. Avukatlarla birlikte intersekslerin uğradıkları hak ihlallerine çözüm aramaktan mutlu olduğunu belirten Günay “Yurtdışından rıza dışı interseks ameliyatlarını yasaklayan örnek yasaları inceleyip sizlerle birlikte bir çalıştayda Türkiye için bir yasa tasarısının hazırlığını yapmak istiyoruz.” dedi ve çalıştay için hukukçulardan katılım sözü aldı.


Programdaki HIV Temel Kavramlar ve Hukuk oturumunda ise 17 Mayıs Derneği Pozitif Alan Çalışma Grubu’ndan Defne Güzel ve Avukat Enes Salar, HIV ve hukuk ilişkisine değinerek ilgili mevzuata dair aktarımlar yaptılar. 


Atölye, 17 Mayıs Derneği’nden psikolog Alp Kemaloğlu’nun Psikoloji Perspektifinden Avukat Müvekkil İlişkisi oturumuyla sona erdi. Kemaloğlu, oturumun amacını “Hem toplumsal nefretin ve önyargının hedefinde olan hem de var olan haklara eşit bir şekilde erişemeyen LGBTİ+’ların ruh sağlığına dönük farkındalık kazandırmak ve LGBTİ+ müvekkillerle görüşme yaparken dikkat edilmesi gerekenlere ilişkin bilgi aktarımında bulunmak istedik.” diye açıkladı. 


17 Mayıs Derneği’nin çeşitli meslek gruplarına yönelik atölyeleri yıl içinde online ve yüz yüze oturumlarla devam edecek.

Lütfen girdiğiniz bilgileri kontrol edip ve tekrar deneyin.
Talebiniz Başarıyla İletildi! En kısa sürede iletişime geçilecektir.