Anket Çalışması: Yaşlanan ve Yaşlı LGBTİ+’ların İhtiyaç ve Kaygıları Araştırması

Anket Çalışması: Yaşlanan ve Yaşlı LGBTİ+’ların İhtiyaç ve Kaygıları Araştırması

27/01/2022 | Özge Gökpınar

17 Mayıs Derneği Yaşlanan ve Yaşlı LGBTİ+’ları hedefleyen bir anket çalışması başlatıyor.

Anket Çalışması: Yaşlanan ve Yaşlı LGBTİ+’ların İhtiyaç ve Kaygıları Araştırması - 17 Mayıs

17 Mayıs Derneği tarafından tasarlanan ve yürütülecek “Yaşlanan ve Yaşlı LGBTİ+’ların İhtiyaç ve Kaygıları Araştırması”; Hollanda Krallığı Ankara Büyükelçiliği İnsan Hakları Fonu desteğiyle yürütülen, “Yaşlanan ve Yaşlı LGBTİ+'ların Sağlık Hakkına ve Sosyal Hizmetlere Erişiminde Güçlendirilmesi ve İçeriden İzleme Yapılarak Hizmetlerle Sosyal Kabul Sağlanması" projesi kapsamında hazırlanmış bir çalışma.


Projenin amaçları, Türkiye’deki yaşlanan ve yaşlı LGBTİ+'ların durum, ihtiyaç ve beklentilerinin anket ve görüşmelerle ön plana çıkarılması; yurtdışındaki emeklilik/sigorta programları ve Hollanda'dan en iyi uygulamaların analiz edilerek Türkiye’deki uygulamalarla karşılaştırılması; yaşlanan ve yaşlı LGBTİ+’ların ve 17 Mayıs Derneği’nin LGBTİ+ Yaşlılık Çalışmaları Grubunda yer alan aktivistlerin bu iki çalışmanın sonuçları üzerinden bilgilendirilmesi ve Türkiye’deki durumları ve hakları üzerinden odak grup toplantıları ve paneller ile kapasitelerinin geliştirilmesi; sağlık çalışanlarına LGBTİ+’ların haklarını hatırlatacak ayrı bir bilgi notu üzerinden düzenlenecek eğitimlerle ise, yaşlanan ve yaşlı LGBTİ+’ların sağlık hizmetlerine ayrımcılık yaşamadan erişebilmeleri için doktor ve sosyal hizmet uzmanlarının harekete geçirilmesi.


Bu kapsamda, 17 Mayıs Derneği, Türkiye’nin tüm illerinden yaşlanan ve yaşlı LGBTİ+’lara erişmek, durum, ihtiyaç, beklentileri ve kaygılarını ölçmek için anket çalışmasını hazırladı.


Anket sorularına mümkün olduğunca detaylı cevap verilmesi, anket çalışmasının ve projenin başarıyla sonuçlanmasına katkı sağlayacak.


Mart ayı sonuna kadar devam edecek bu anket çalışması, aynı zamanda yüz yüze görüşmelerle de desteklenecek ve elde edilecek veri seti bu faaliyet sonunda çıkarılacak yayının hazırlanmasında kullanılacak.


17 Mayıs Derneği tarafından tasarlanan “Yaşlanan ve Yaşlı LGBTİ+’ların İhtiyaç ve Kaygıları Araştırması” anketine katılmak için tıklayın.(Çizim: Elif Öner / KaosGL.org için stok görsel)

Lütfen girdiğiniz bilgileri kontrol edip ve tekrar deneyin.
Talebiniz Başarıyla İletildi! En kısa sürede iletişime geçilecektir.