Avukat Eğitimi Tamamlandı!

Avukat Eğitimi Tamamlandı!

19/11/2021 | 17 Mayıs

Eğitim 10 - 11 Kasım tarihlerinde online olarak gerçekleştirildi.

Avukat Eğitimi Tamamlandı! - 17 Mayıs

10-11 Kasım tarihleri arasında gerçekleşen ve İsveç Sverige ve Fransa Büyükelçiliği tarafından desteklenen eğitim, derneğin avukatı Kardelen Yılmaz’ın moderatörlüğünde gerçekleşti.

 


Eğitimin birinci gününde, LGBTİ+ Temel Kavramlar ile giriş yapıldı. Yanlış bilgilerden yola çıkarak kavramları nasıl kullanmamız ve nasıl anlamamız gerektiğinden bahsedildi. Temel Kavramları 17 Mayıs Derneği’nden Anjelik Kelavgil anlattı. Sonrasında Kaos GL derneğinden Defne Güzel,  Hiv temel kavramlardan bahsederek, yanlış kullanımlardan ve bunların sebep olduğu damgalama ve ayrımcılıktan bahsetti. Toplumda, çalışma hayatında ve sağlıkta Hiv ile yaşayanların karşılaştığı problemlerden bahsederek, nasıl bir aktivizm yürütülmesi gerektiği anlatıldı. Daha sonra İnter Dayanışmadan Yasemin Bahar, İnterseks haklarından bahsederek, interseksin ne olmadığı üzerinden yanlış bilinen tanımlardan bahsetti. İntersekslere yapılan tıbbi müdahalelerin beden bütünlüğü ve kendi kaderini tayin hakkının ihlali olduğu anlatıldı. Yapılması zorunlu görülen bu ameliyatların risklerinden bahsedildi. ‘Normalleştirme’ adı altında yapılan bu ameliyatların bireyin haklarından önemli olmadığı vurgulandı. Ayrıca rızaları olmaksızın tıbbi müdahaleye maruz kalan intersekslere ilişkin Avrupa Birliği Temel Haklar Ajansı verileri paylaşıldı. Son oturumunda Kaos GL’den Av. Yasemin Öz Yaşlı LGBTİ+’lar Dünyada ve Türkiye’deki Durum raporunu sundu. Yaşlılık alanında çalışmaya nasıl başladığından bahsederek bu çalıma için öncelikle Türkiye’deki ve dünyadaki mevzuatta neler olduğunu araştırdığını iletti ve dünyadan iyi örneklerden bahsetti. 

 

 

İkinci gün Av. Enes Salar Hiv ve hukuk başlığında, öncelikle çalışma hayatında hiv ile yaşayanların karşılaştıkları hukuki problemlerden ve yapılabileceklerden bahsetti. Medula sisteminin açılması ve kapatılmasının ne anlama geldiği ve olası etkilerinden bahsetti. Sonrasında İnter Dayanışma’dan Belgin Günay, interseks haklarına dair dünyadaki durumdan aktarımlar yaptı. İyi örneklerden bahsederek intersekslerin taleplerinden bahsetti. Son olarak 17 Mayıs Derneği’nden Özge Gökpınar Yaşlılık çalışmalarının gelişiminden bahsederek, Yaşlı LGBTİ+’ların toplumsal, sosyal, özel yaşam alanlarında karşı karşıya kaldıkları sorunlar ve ihtiyaçlar aktarıldı ve var olan hizmetlerin  yetersizliğinden bahsedildi. 

Lütfen girdiğiniz bilgileri kontrol edip ve tekrar deneyin.
Talebiniz Başarıyla İletildi! En kısa sürede iletişime geçilecektir.