Eryaman- Esat Davası Bizim Davamız!

Eryaman- Esat Davası Bizim Davamız!

31/05/2021 | 17 Mayıs

Gettoları değil kentin tamamını istiyoruz!

Eryaman- Esat Davası Bizim Davamız! - 17 Mayıs

Nisan 2006’da Ankara’nın Eryaman ilçesinde, trans kadınlara çete saldırdı. Eryaman’da yaşayan birçok trans kadın yaşadıkları evlerini, sokaklarını, mahallelerini yaşamla ölüm arasındaki çaresizlikle terk etmek zorunda bırakıldı. Kolluğun korumadığı translar Eryaman’dan taşınmak taşındı. Çetenin Eryaman’dan sonra Esat’ta yaşayan translara yönelik saldırıları devam etti. 
2008’de sonuçlanan davada, saldırganların çete olduğuna hükmeden mahkeme, cezayı alt sınırdan kurarak, yağma iddiasından karar vermedi, karar temyiz edildi. 2011 yılında Yargıtay kararı bozdu, davaya bakan mahkemeler değişti, CMK’daki değişiklikler sebebiyle dava ve adalet talebi mahkemeler arası mekik dokudu. 2018 yılında dava yeniden Yargıtay’a gitti. 21 Eylül 2020’de Yargıtay faillerin çete olduğuna dair araştırma yapılması gerektiğini söyleyerek, telefon kayıtlarının incelenmesini talep etti ve kararı bozdu. Ankara 30. Ağır Ceza Mahkemesi ise saldırganların birbirleriyle iletişim kurup kurmadığına dair Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’ndan bilgi istedi.Pembe Hayat’ın kurulmasına vesile olan Eryaman ve Esat nefret saldırılarının takipçisi olmaya devam edeceğiz. Pembe Hayat’ın çağrısı, bizim çağrımızdır. Tüm hak savunucularını duruşmayı izlemeye ve dayanışmaya davet ediyoruz.2006-2007 yıllarında sistematik transfobik saldırılara uğramış ve yaşadıkları yerlerden taşınmaya zorlanmış trans ve travesti seks işçilerinin uzun süredir sürdürmüş olduğu adalet mücadelesi olan Eryaman-Esat davasının bir sonraki duruşması 1 Haziran'da Ankara Adliyesi'nde sabah saat 09.30'da görülecektir.Gettoları değil kentin tamamını istiyoruz!

 


17 Mayıs Derneği, Ankara Gökkuşağı Aileleri Derneği, Biz Cinsel Yönelim ve Cinsiyet Kimliği Araştırmaları Derneği, Genç LGBTİ+ Gençlik Çalışmaları ve Dayanışma Derneği, Hêvî Hak, Eşitlik, Varoluş İçin LGBTİ+ Derneği, Kaos GL Kültürel Araştırmalar ve Dayanışma Derneği, Kırmızı Şemsiye Derneği, Lambdaistanbul LGBTİ+ Dayanışma Derneği, LISTAG LGBTI+ Aileleri ve Yakınları Derneği, Pembe Hayat LGBTİ+ Dayanışma Derneği, SPoD Sosyal Politika, Cinsiyet Kimliği ve Cinsel Yönelim Çalışmaları Derneği, Üniversiteli Kuir Araştırmaları ve LGBTİ+ Dayanışma Derneği

Lütfen girdiğiniz bilgileri kontrol edip ve tekrar deneyin.
Talebiniz Başarıyla İletildi! En kısa sürede iletişime geçilecektir.