Hukuki Destek Rehberi, Cinsiyetin Hukuken Tanınması'nı Ele Alıyor!

Hukuki Destek Rehberi, Cinsiyetin Hukuken Tanınması'nı Ele Alıyor!

15/03/2022 | 17 Mayıs

17 Mayıs Derneği Hukuki Destek Rehberi aracılığıyla LGBTİ+’lara hukuki süreçlerde destek olmayı amaçlıyor.

Hukuki Destek Rehberi, Cinsiyetin Hukuken Tanınması'nı Ele Alıyor! - 17 Mayıs

17 Mayıs Derneği Hukuki Destek Programı hazırladığı Hukuki Destek Rehberi ile LGBTİ+’lara haklarını hatırlatıyor ve hukuki süreçlerde destek olmayı amaçlıyor. Rehberin ele aldığı ilk konu ise Cinsiyetin Hukuken Tanınması.


Cinsiyetin Hukuken Tanınması 


Cinsiyetin hukuken tanınması sürecinde, dava açmak ve mahkemeden kanundaki adıyla ‘cinsiyet değişikliği izni’ almak gerekir. Davayı açmaya karar verdiğinizde, nasıl bir dilekçe hazırlayacağınızı bilmiyorsanız, hukuki danışmanlık başvurusu yapabilirsiniz. Dilekçede dikkat edilmesi gereken yerler, dilekçe ile birlikte verilecek ek belgeler, davanın nerede açılacağı, yargılama süreçlerinin nasıl ilerlediği, dosyada yer alan evrakların ne anlama geldiği gibi bilgileri danışmanlık kapsamında edinebilirsiniz. 


Yargılama süreci, mahkemenin iş yoğunluğu, bilgi veya belge eksikliği vb sebeplerden uzayabilir, dava dosyasına gelen evrakları anlamakta veya yorumlamakta zorlanabilir ve süreç içerisinde bu durumlardan dolayı endişe taşıyor olabilirsiniz. Aynı zamanda, adliyeden adliyeye , hatta aynı adliyedeki mahkemeden mahkemeye dava sürecinin ilerleyişi değişebilmektedir.  Bu gibi durumlarda hukuki danışman ile iletişim halinde olmak ve sürece hazırlıklı olmak, yargılama süreci boyunca haklarımızı bilerek hareket etmemizi kolaylaştıracaktır. 


‘Cinsiyet değişikliği izni’ davası dışında, isim değişikliği davası açmak isterseniz yine hukuki danışmana başvurabilirsiniz. Duruşmaların nasıl geçtiği ile ilgili bilgi alabilir, duruşmada dikkat etmemiz gereken ya da merak ettiğiniz, sormak istediğiniz soruları önceden sorabilirsiniz. 


17 Mayıs Derneği’nin cinsiyet geçiş (uyum) süreci ile ilgili hazırladığı bilgi notuna göz atmak için tıklayın.


17 Mayıs Derneği'nden Psiko-Sosyal ve Hukuki Destek almak için tıklayın.

Lütfen girdiğiniz bilgileri kontrol edip ve tekrar deneyin.
Talebiniz Başarıyla İletildi! En kısa sürede iletişime geçilecektir.