İnterseks Türkiye, Çalışma Kampının İlk İki Atölyesini Tamamladı

İnterseks Türkiye, Çalışma Kampının İlk İki Atölyesini Tamamladı

10/09/2021 | Özge Gökpınar

Çalışma kampında, 9 aktivist Türkiye’de interseks hareketine bir yol haritası çıkarmak adına bir araya geldi.

İnterseks Türkiye, Çalışma Kampının İlk İki Atölyesini Tamamladı - 17 Mayıs

Astraea tarafından desteklenen çalışma kampında, 9 aktivist Türkiye’de interseks hareketine bir yol haritası çıkarmak adına, 9-12 Eylül 2021 tarihlerinde Ayvalık’ta bir araya geldi. 


17 Mayıs Derneği ile beraber dayanışmayla organize edilen çalışma kampının, ilk iki atölyesinde İnterseks Türkiye’den ve 17 Mayıs Derneği’nden aktivistler, İnterseks Türkiye oluşumunun güçlü ve zayıf yanlarını tartıştılar ve fırsat ve riskler analizi gerçekleştirdiler. İntersekslere ulaşmak, ailelerine ulaşmak, sağlık çalışanlarına ve verilere ulaşmak, merkezi yönetim nezdinde farkındalık yaratmak ve interseks haklarının görünür olmasını sağlamak gibi amaçlarla nasıl birlikte hareket edeceklerini kurguladılar.


İnterseks Türkiye oluşumunun en az on yıllık bir hareketten gelmesi ve birikiminin olması sayesinde, aktivist sayısı az olmasına rağmen hareketteki kişilerin birbirleriyle iletişiminin ne denli güçlü olduğu vurgulayarak,  

LGBT hareketinin interseks aktivizmini aktivistlerin ve intersekslerin tüm çeşitliliğini kapsamasını sağlamak için atacakları adımları belirlediler. 


İran, Azerbaycan vs. gibi çevre ülkelerde de öncü bir interseks hareketi olması, Türkiye’deki mülteci intersekslerle bağın kuvvetli olmasından hareketle de interseks mücadelesindeki aktörleri haritalandırarak, ulaşılabilecek paydaşlar, kurum ve kişileri belirleyip, önümüzdeki dönem için stratejilerini belirlediler.


Yarın gerçekleşecek diğer atölyeler ise hikaye anlatıcılığı üzerinden kendi hikayesi ile aktivizmini nasıl geliştireceklerini tartışacaklar.

Lütfen girdiğiniz bilgileri kontrol edip ve tekrar deneyin.
Talebiniz Başarıyla İletildi! En kısa sürede iletişime geçilecektir.