LGBTİ+ Hakları ve Yoksulluk Alanında Çalışan Örgütler LGBTİ+ Yoksulluğunu Ele Aldı

LGBTİ+ Hakları ve Yoksulluk Alanında Çalışan Örgütler LGBTİ+ Yoksulluğunu Ele Aldı

03/03/2022 | 17 Mayıs

17 Mayıs, düzenlediği diyalog toplantılarıyla LGBTİ+ yoksulluğunu ele aldı.

LGBTİ+ Hakları ve Yoksulluk Alanında Çalışan Örgütler LGBTİ+ Yoksulluğunu Ele Aldı - 17 Mayıs

LGBTİ+ örgütleri ve toplumuna yönelik güçlendirme faaliyetlerini alandan elde ettiği somut bilgilere dayandırarak çalışmalarını sürdüren 17 Mayıs Derneği; Türkiye’deki mevcut ve potansiyel LGBTİ+ yoksulluğunu analiz etmek amacıyla, Etkiniz desteği ile 21 ve 25 Şubat tarihlerinde iki diyalog toplantısı gerçekleştirdi.


LGBTİ+ hakları ve yoksulluk alanında çalışan örgütlerle bir araya gelinen diyalog toplantılarının ilki 21 Şubat tarihinde İhtiyaç Haritası, Ceza İnfaz Sisteminde Sivil Toplum Derneği (CİSST), Çorbada Tuzun Olsun Derneği, Senex Yaşlanma Çalışmaları Derneği, Açık Alan Derneği/Derin Yoksulluk Ağı, Kadın Dayanışma Vakfı, Pozitif Alan, 40+ Lubunya, Kaos GL Derneği’nin katılımlarıyla Zoom aracılığıyla düzenlendi. “Yoksulluk Çalışmaları Bağlamında Sivil Toplum Diyalog Toplantısı” başlığıyla gerçekleşen toplantıda katılımcı örgütlerin kendilerini ve çalışmalarını tanıtmalarının ardından “​​Yoksullukla mücadele için (doğrudan veya dolaylı) yürüttüğünüz çalışmalar nelerdir?  Ne tür sorunlar ve risklerle karşılaşıyorsunuz? LGBTİ+'lardan başvurular geliyor mu? LGBTİ+'ları başvurmaya teşvik etmek ve onların ihtiyaçlarına yanıt vermek için aldığınız özel tedbirler var mı?” sorularına cevap arandı. Toplantının forum kısmında ise birlikte neler yapılabileceğine dair önerilere odaklanıldı.


25 Şubat tarihinde ise “LGBTİ+’ların Yoksulluğu ve Yoksunluğu Bağlamında Diyalog Toplantısı” başlığıyla ikinci bir toplantı gerçekleştirildi. Unikuir, Kaos GL, 17 Mayıs, 40+ Lubunya, Hande Kader Dayanışması, İstanbul Pride, Lambda İstanbul, Pozitif Alan, Özgür Renkler, Muamma LGBTİ+, SPoD, Genç LGBTİ+  ve trans aktivistlerin katılımıyla Zoom üzerinden düzenlenen toplantıda “Alandaki ihtiyaçlar neler? Bu ihtiyaçlara ne kadar karşılık verebiliyoruz? Yoksullukla mücadele için (doğrudan veya dolaylı) yürüttüğümüz çalışmalar var mı? Bunlar neler?  Ne tür sorunlar ve risklerle karşılaşıyoruz?” sorularına birlikte yanıt arandı. Toplantının forum kısmında ise katılımcılar yoksulluk ve yoksunlukla mücadelede birlikte neler yapılabileceğine odaklandı.


17 Mayıs Derneği düzenlediği bu diyalog toplantılarında STÖ’lerin deneyimlerinden ve yapılan tartışmalardan edindiği bilgileri de kullanarak önümüzdeki aylarda Etkiniz desteği ile hazırladığı yoksulluk analizi raporuyla Türkiye’deki mevcut ve potansiyel LGBTİ+ yoksulluğuna dair geniş bir fotoğraf çekmeyi amaçlıyor.

Lütfen girdiğiniz bilgileri kontrol edip ve tekrar deneyin.
Talebiniz Başarıyla İletildi! En kısa sürede iletişime geçilecektir.