Psikolojik Destek Ağı, Cinsiyet Kimliği ve Psikoterapide Ele Alınması'nı Konu Edindi!

Psikolojik Destek Ağı, Cinsiyet Kimliği ve Psikoterapide Ele Alınması'nı Konu Edindi!

01/03/2022 | 17 Mayıs

Psikolojik Destek Ağı eğitimleri "Cinsiyet Kimliği ve Psikoterapide Ele Alınması" başlığıyla 21 Şubat'ta bir araya geldi.

Psikolojik Destek Ağı, Cinsiyet Kimliği ve Psikoterapide Ele Alınması'nı Konu Edindi! - 17 Mayıs

17 Mayıs Derneği Psikolojik Destek Ağı’ndaki uzmanlara yönelik 2022 dönemi sürekli eğitimlerin ikinci oturumu Seven Kaptan’la gerçekleştirildi. Ağ’dan 10 uzmanın katıldığı eğitimde cinsiyet kimliğinin psikoterapide söz konusu olduğu başvurularda başından sonuna kişilere nasıl yaklaşılması gerektiği detaylı bir şekilde anlatıldı. 


Trans şemsiyesi altındaki kişilerin Türkiye’deki sağlık sistemi içerisinde sağlanan hizmetlerden faydalanmak isteyenlerin hangi yollardan geçebileceğinin aktarıldığı eğitimde bu sürece başlamadan önce, esnasında ve sonuna kadar ruh sağlığı uzmanlarının bir rehber konumunda olması gerektiği vurgulandı. Cinsiyet kimliğinin ne olduğuna dair ruh sağlığı uzmanlarının bir karar verme yetkisinin olmadığı, bu beyanın yalnızca kişiler tarafından verilebileceğinin altı çizildi. Ruh sağlığı uzmanlarının bulunması gereken konumun kişinin cinsiyet kimliğiyle ilintili olarak yaşadığı sıkıntıları incelemek ve bunlar üzerine çalışmak olduğu belirtildi.


İkili cinsiyet sistemi içerisinde hareket etmek isteyen transların hormon terapisi ve cerrahi müdahalelerle neleri elde edebileceği ile bu konudaki doğru bilinen yanlışlar aktarıldı. Aynı şekilde trans çocuk ve ergenlerle sağlık sistemi içerisinde çalışmanın uluslararası standartları ve bu çalışmalara dair yaygın yanlış kanılar düzeltildi. Ruh sağlığı uzmanlarının translarla çalışırken bu bilgilere genel kültür düzeyinde hâkim olmalarının danışanları doğru yönlendirme noktasında faydası olacağı belirtildi.


Eğitimin son kısmında non-binary danışanlar ve onların ihtiyaçları hakkında konuşuldu ve soru-cevap kısmıyla eğitim sonlandırıldı.

Lütfen girdiğiniz bilgileri kontrol edip ve tekrar deneyin.
Talebiniz Başarıyla İletildi! En kısa sürede iletişime geçilecektir.