Psikolojik Destek Ağı’nın 2. Eğitimi Gerçekleştirildi!

Psikolojik Destek Ağı’nın 2. Eğitimi Gerçekleştirildi!

31/05/2021 | 17 Mayıs

17 Mayıs Derneği Psiko-Sosyal ve Hukuki Destek programı kapsamında ruh sağlığı uzmanlarına dönük temel eğitimin ikincisini 27 Mayıs'ta gerçekleştirdi.

Psikolojik Destek Ağı’nın 2. Eğitimi Gerçekleştirildi! - 17 Mayıs

17 Mayıs Derneği’nin Psiko-Sosyal ve Hukuki Destek programı kapsamında ruh sağlığı uzmanlarına yönelik düzenlediği temel eğitimin ikincisi 27 Mayıs tarihinde Klinik Psikolog Murat Yüksel’in katılımıyla gerçekleştirildi.


2021 yılının Mart ayında danışmanlık faaliyetlerine başlayan Psiko-Sosyal ve Hukuki Destek Programı başvuruda bulunan LGBTİ+’ların, psikolog, sosyal hizmet uzmanı ve hukuki danışman aracılığı ile hizmetlere ve haklara erişime dair ilk temasın kurulması, sorun tespitlerinin yapılması ve sürecin takip edilmesi hedefliyor.


"Mitler, Heteronormativite ve Heteroseksizm & İçselleştirilmiş Homofobi/Bifobi/Transfobi"


Psiko-Sosyal Destek Programı dahilinde ruh sağlığı uzmanlarının LGBTİ+'larla kapsayıcı ve fobik olmayan bir tutumla çalışma kapasitelerini artırmaya yönelik ikinci eğitim 27 Mayıs'ta Zoom üzerinden gerçekleşti.


17 Mayıs Derneği bünyesinde oluşturulan Psikolojik Destek Ağı'nda yer almak isteyen 21 uzmanın katılımıyla gerçekleşen ikinci eğitimi Klinik Psikolog Murat Yüksel "Mitler, Heteronormativite ve Heteroseksizm & İçselleştirilmiş Homofobi/Bifobi/Transfobi" üzerine gerçekleştirdi. 


“Bir yaşamı iyi/güzel/doğru yapan şey nedir?” sorusuyla başlayan eğitim; LGBTİ+ varoluşlara dair mitler, heteroseksizm, heteronormativite, cisseksizm, homofobi transfobi bifobi ve cinsel çeşitlilik başlıklarına odaklandı.


LGBTİ+ psikolojinin teorik çerçevesini dönüştürme tedavisinden olumlayıcı terapiye giden eksende ele alındığı eğitim; psikolojik danışmanların LGBTİ+ danışanlarla çalışmalarına dair kısa bir egzarsizle devam etti. Egzersizin ardından LGBTİ+ danışanlarla çalışırken dikkat edilmesi gereken iki önemli noktanın altı çizildi. Bunlardan ilki olan “Ayrımcılık ve Damgalanma” nedenleri ve sonuçları ile ele alınarak; psikolojik problemler, kronik stres ve toplumsal damgalama arasındaki derin bağa değinildi.


İkinci önemli nokta olan “Dayanıklılık ve Hayatta Kalma Stratejileri” ise LGBTİ+’lar bağlamında çok boyutlu bir biçimde ele alındıktan sonra LGBTİ+’larla çalışan terapistlere önerilerle devam etti.


Psikolojik Destek Ağı’na dönük bir sonraki eğitim 3 Haziran’da gerçekleştirilecek.

Lütfen girdiğiniz bilgileri kontrol edip ve tekrar deneyin.
Talebiniz Başarıyla İletildi! En kısa sürede iletişime geçilecektir.