Psikolojik Destek Ağı'nın 3. Sürekli Eğitimi Gerçekleştirildi!

Psikolojik Destek Ağı'nın 3. Sürekli Eğitimi Gerçekleştirildi!

29/07/2021 | 17 Mayıs

Psikolojik Destek Ağı’nın 3. sürekli eğitimi "Güvenli Cinsellik & Değerler ve Danışana Yansıyanlar" başlığıyla 26 Temmuz akşamı gerçekleştirildi.

Psikolojik Destek Ağı'nın 3. Sürekli Eğitimi Gerçekleştirildi! - 17 Mayıs

Eğitim TAPV'den Nurşen Kanbur ve Zeynep Kayacan ile gerçekleştirildi.


İlk oturumda güvenli cinselliğin ne olduğu ve neleri içerebileceği üzerine konuşuldu. Bu noktada onayın varlığı, açık iletişimin oluşu, davranışların sorumluluğunu alabilmek gibi ilişkisel ögeler de vurgulandı.


Gebelikten ve CYBE'den korunmak istendiğinde yapılabilecekler detaylı bir şekilde anlatıldı. Kullanılabilecek yöntemlere yalnızca partnerler arası ilişki açısından değil kişilerin tek başlarına yaşadıkları cinsellikleri de dahil edilerek anlatıldı. Cinsel oyuncakların bakımı ve kullanımında sağlık açısından dikkat edilecek noktalar belirtildi. CYBE'nin çeşitleri aktarılıp, bulaş yolları ile korunma yolları detaylandırıldı. İlk oturum doğurganlığın düzenlenmesi ve korunmaya dair yöntemlerin anlatılmasıyla tamamlandı.


İkinci oturumda cinselliğe dair düşünce ve tutumlarımız reflektif bir şekilde incelendi. Çeşitli cinsel davranışların ne derece kabul edilebilir olduğu üzerine interaktif bir şekilde tartışıldı. Cinsellikte çoğu şeyin birileri için kabul edilebilir olabileceği konuşuldu. Bununla birlikte her cinsel davranışın kabul edilebilir olamayabileceği, bununla birlikte özellikle ilişkisel düzlemde kabul edilebilir davranışların zaman içerisinde değişebileceği belirtildi.


Cinselliğe seks pozitif bir yerden yaklaşırken kişilerin sınırlarına önem göstermenin önemi vurgulandı. Cinsel özgürlüğün cinselliğin varlığı ve olmayışını birlikte barındırabileceği hatırlatıldı.


Lütfen girdiğiniz bilgileri kontrol edip ve tekrar deneyin.
Talebiniz Başarıyla İletildi! En kısa sürede iletişime geçilecektir.