Uluslararası Deneyim Paylaşımı Toplantısının Son Oturumu Gerçekleşti.

Uluslararası Deneyim Paylaşımı Toplantısının Son Oturumu Gerçekleşti.

22/06/2023 | 17 Mayıs

17 Mayıs Derneği LGBTİ+ yaşlılık çalışmaları kapsamında "Uluslararası Deneyim Paylaşımı Toplantısı"nın beşinci* ve son oturumu gerçekleşti.

Uluslararası Deneyim Paylaşımı Toplantısının Son Oturumu Gerçekleşti. - 17 Mayıs

Bu seneki 17 Mayıs Uluslararası Homofobi, Bifobi, Transfobi ve İnterfobi Karşıtı Gün ve hafta bünyesinde 16 Mayıs LGBTİ+ Yaşlılar Günü kapsamında ertelemek durumunda kaldığımız, GreyPride Fransa'nın katılacağı Uluslararası Deneyim Paylaşımı toplantılarının beşinci ve sonuncusu 19 Haziranda yapıldı.


Türkiye saatiyle 20:00- 22:00 arasında gerçekleşen bu etkinliğin akışında, öncelikle 20:00-21:00 saatleri arası Türkiye deneyimlerini, 21:00- 22:00 saatleri arası ise GreyPride'ın deneyimlerini dinledik. Böylelikle Türkiye ve Fransa arasında her iki ülkedeki yaşlılık çalışmaları deneyimlerini ortaya koymuş olduk. 


22 kişinin katıldığı bu toplantıda, Kerem Dikmen, LGBTİ+ Hakları konusunda Türkiye Gündemine dair bir çerçeve sundu. Daha sonra, Özge Gökpınar, 40+lar ve örgütlenme deneyimine ek olarak HIV mücadelesine değindi ve Türkiye'deki yaşlanan ve yaşlı LGBTİ+'ların sorunları üzerine sunum gerçekleştirdi. Sonrasında, Belgin Günay, Türkiye’deki interseks hareketine değindi ve interseksler ve sosyal hizmetlere erişim konusundaki sorunların altını çizdi. Türkiye tarafından son olarak Havva Kafes, 17 Mayıs Derneği’nin içinde olduğu deprem dayanışması/yoksulluk çalışmalarını aktardı. En son Fransa’dan GreyPride örgütünden Sylvain Guyot, Fransa’daki 50+ LGBTİ+’lar için yapılan çalışmalardan bahsetti ve HIV aktivizminin geçmişini aktardı. Soru ve cevap bölümü ile toplantı sona erdi.


* Bu toplantı, Hollanda Krallığı Ankara Büyükelçiliği İnsan Hakları Fonu desteğiyle hazırlanan ve 17 Mayıs Derneği tarafından, “Yaşlanan ve Yaşlı LGBTİ+'ların Sağlık Hakkına ve Sosyal Hizmetlere Erişiminde Güçlendirilmesi ve İçeriden İzleme Yapılarak Hizmetlerle Sosyal Kabul Sağlanması" projesi kapsamında yapılan deneyim paylaşımı etkinliklerinin beşincisi ve sonuncusu

Lütfen girdiğiniz bilgileri kontrol edip ve tekrar deneyin.
Talebiniz Başarıyla İletildi! En kısa sürede iletişime geçilecektir.