Yüzüncü Yıl Bostanı ve Hayvan Kurtarma Derneği Barınağını Ziyaret Ettik!

Yüzüncü Yıl Bostanı ve Hayvan Kurtarma Derneği Barınağını Ziyaret Ettik!

24/10/2022 | Özge Gökpınar

17 Mayıs Derneği ve Kaos GL Aktivistleri 100. Yıl Bostanına ve Hayvan rehabilitasyon merkezine ziyaret gerçekleştirdi.

Yüzüncü Yıl Bostanı ve Hayvan Kurtarma Derneği Barınağını Ziyaret Ettik! - 17 Mayıs

17 Mayıs Derneği’nin karbondioksit emisyonunu azaltmak ve ofisinde iklim dostu bir atmosfer yaratmak için sıfır atık, çevre politikası, vegan/vejetaryen tedarik politikası bulunuyor. İklim adaleti, hepimizin güvenle yaşayabileceği bir gezegeni hak ettiği ilkesi üzerine kurulduğundan, 17 Mayıs Derneği, değişimi kendinden başlatmak için Kaos GL Derneği ile birlikte Eylül 2021 tarihinde çalışmaya başlamıştı.


17 Mayıs Derneği, iklim krizinin iklim adaleti ile kesişiminde kentsel atmosferlerde yaşamları zorlanan tüm canlıların haklarını, kaynakları akıllıca kullanmanın yollarını ve bu canlılar özelindeki ayrımcı tutumları öne çıkarmayı hedefleyerek ikinci dönemde de iklim çalışmalarına devam ediyor.


Düzenlediği ve güncellediği bahsi geçen politika belgelerinde daha az karbon ayak izi üretmeyi hedefleyen 17 Mayıs Derneği ve Kaos GL Derneği bu nedenle, daha sürdürülebilir ve döngüsel bir yaşamın nasıl mümkün olabileceğine dair örneklere ulaşmayı ve deneyim paylaşımıyla bilgisini artırmayı hedeflerken, hayvan hakları aktivizm kanalını da güçlendirmeyi hedefliyor.


Bu kapsamda 17 Mayıs Derneği ve Kaos GL Derneği’nin 18 aktivisti 11 Ekim 2022 tarihinde saha ziyaretleri gerçekleştirmek bir araya geldiler.


Öncelikle Çiğdemim Derneği (Çiğdem Eğitim, Çevre ve Dayanışma Derneği) tarafından kurulan ve yaklaşık 10 yıldır aktif bir şekilde çalışmalarını sürdüren Çiğdemim Mahalle Bostanını ziyaret ettiler. 


2012 yılında çalışmalarına başlayan bu bostan, yaşamımızın büyük bölümünü geçirdiğimiz şehir atmosferinde, tıpkı kırsaldaki gibi doğal yöntemlerle ürün üretmenin ve sürdürülebilir döngüsel tarımın gerçekleştirilebileceğini kanıtlayan bir bostan.


17 Mayıs ve Kaos GL aktivistleri bostana vardıkları zaman, önce, 1996 yılında kurulan ve özetle mahalleli olma kültürünü yaygınlaştırarak; mahalle sakinlerinin yaşam kalitesini yükseltmeyi ve karar alma süreçlerinde etkili olmasını hedefleyen bir dernek olan Çiğdemim Derneğinin yaptıkları çalışmaları dinlediler. Çiğdem Mahallesini mahalleli olma ve dayanışma kültürünün etkin olduğu, bölgesel ve ulusal karar alma süreçlerine katılan, yaşam alanlarıyla tüm çeşitliliği ile tüm canlıların mutlu olduğu bir mahalle haline getirmek için yaptıkları çalışmaları öğrendiler. 


Ardından, doğal olmayan, hibrit tohumun hiç kullanılmadığı, ilaç veya kimyasal gübreye başvurulmadan doğal yöntemlerle tarım yapmanın nasıl mümkün olduğunu dinlediler.


Gübre kullanılmayan ve mahalle sakinlerinden gelen gıda atıklarının kompost haline getirilip gübre olarak kullanıldığı bu bostanda, kompost yapımıyla ilgili atölye çalışması da gerçekleştirildi. 17 Mayıs Derneği ve Kaos GL aktivistleri kompost yapmanın incelikli yanlarını da öğrenmiş oldular.


Daha sonra, sokak hayvanları yararına saha ziyareti gerçekleştirmek üzere 17 Mayıs Derneği ve Kaos GL Aktivistleri Havyan Kurtarma Derneği’nin hayvan rehabilitasyon merkezine doğru yola çıktılar. 


Burada, 2011 yılında kurulan ve hayvanların her türden mağduriyetlerinin sona erdirilmesini hedefleyen Hayvan Kurtarma Derneği hakkında bilgi edindiler. Sahipsiz ve zor durumdaki hayvanların uygun şartlarda yaşatılmaları ve mağduriyetlerinin sonlanması için kurulan hayvan rehabilitasyon merkezinde kalan hayvanları ziyaret ettiler. Hasta, yaralı, bakıma muhtaç, acil tıbbi müdahaleye ve tedaviye ihtiyacı olan ve/veya şiddetten hayatta kalmış hayvanların tedavi ettirilmesi, rehabilitasyonlarının ve yuvalandırılmalarının sağlanması için neler yapılabileceğini öğrendiler ve katkıda bulundular.


*Bu ziyaret, Urgent Action Fund’ın FIF ve Fransa Büyükelçiliği destekleri ile iklim devam projesi kapsamında yürütülmüştür.

Lütfen girdiğiniz bilgileri kontrol edip ve tekrar deneyin.
Talebiniz Başarıyla İletildi! En kısa sürede iletişime geçilecektir.