Kırkından Sonra Lubunya İnisiyatifinden İki Yeni Yayın!

Kırkından Sonra Lubunya İnisiyatifinden İki Yeni Yayın!

18/06/2021 | Özge Gökpınar

Kırkından Sonra Lubunya İnisiyatifi, Sivil Düşün AB Programı “Duyur” desteğiyle iki yayını Türkçe’ye çevirdi.

Kırkından Sonra Lubunya İnisiyatifinden İki Yeni Yayın! - 17 Mayıs


Kırkından Sonra Lubunya İnisiyatifi, yaşlı LGBTİ+’ların deneyimleri ile yaşlı LGBTİ+’lara hizmet sağlanması için merkezlerin nasıl kapsayıcı hale getirilebileceğine değinen iki yayını Sivil Düşün AB Programı “Duyur” desteğiyle Türkçe’ye çevirdi.


Yaşlı lezbiyen, gey, biseksüel ve transların yaşamlarını iyileştirmeyi amaçlayan ABD’nin  en büyük ve en eski kuruluşu olan SAGE (Services and Advocacy for GLBT Elders) örgütünden alınan özel izinle çevrilen iki yayın şunlardır: SAGE tarafından hazırlanan 2014 tarihli “Açık& Görünür: 45-75 Yaşları Arası Yaşlı Lezbiyen, Gey, Biseksüel ve Transların Deneyim ve Tutumları"* ile 2012 tarihli  “Yaşlı LGBTİ+’lar İçin Kapsayıcı Hizmetler: Kapsayıcı Merkezlerin Oluşturulması İçin Uygulama Kılavuzu"**

Bu iki yayın, LGBTİ+ yaşlılığına değinen Türkçe yayın sayısının azlığında, Türkçe literatüre kazandırılan önemli yayınlardır.


“Açık& Görünür: 45-75 Yaşları Arası Yaşlı Lezbiyen, Gey, Biseksüel ve Transların Deneyim ve Tutumları”; çalışması; yaşlı LGBTİ+’ların değerleri, ihtiyaçları, beklentileri ve yaşam tercihlerini incelemektedir. Bu çalışma, ABD’nin ırksal ve etnik yapısının giderek daha fazla çeşitlendiğini dikkate alarak, tüm yaşlı LGBTİ+’ların tüm kesişimsel durumları ve çeşitliliğini dikkate alarak;  LGBTİ+’ların yaşlanma deneyimi ile sağlık hizmeti, ekonomik durum ve emeklilik, destek sistemleri, barınma ve bilgi kaynakları gibi alanlardaki korkuları, kaygıları, davranışları ve beklentilerini ortaya koymaktadır. 


“Yaşlı LGBTİ+’lar İçin Kapsayıcı Hizmetler: Kapsayıcı Merkezlerin Oluşturulması İçin Uygulama Kılavuzu” ise; “lezbiyen, gey, biseksüel ve/veya transların yaşlanma sürecinin, heteroseksüel ve/veya natransların yaşlanma sürecine kıyasla farkı nedir ve merkezlerde bu farklılıkları nasıl ele alabilir ve onurlandırabiliriz?” sorusuyla yola çıkıyor. Kılavuz, bu sorulara yanıt olarak ve hizmet sağlayıcıların yaşlı LGBTİ+’ların karşılaştığı benzersiz engelleri kavramasını sağlamak ve ayrıca mevcut bakım ve hizmetlerin sürekliliğini iyileştirmenin ve genişletmenin yollarını sunmaya yardımcı olmak için oluşturulmuştur. Bu kılavuzun oluşturulmasına katkı sağlamak adına, ABD çapında hizmet sağlayıcılar ve uzmanlarla anketler yapılmıştır. Bu kılavuz, bu anketlerden yola çıkarak, yaşlı hizmetleri merkezleri genelinde LGBTİ+’lar da dahil olmak üzere tüm çeşitliliğiyle birçok farklı grup için kucaklayıcı ve kapsayıcı hizmetler oluşturulmasına yardımcı olmak üzere hazırlanmıştır.


Kırkından Sonra Lubunya inisiyatifi, Türkiye’de “Yoksun Kalmamak, Yoksullaşmamak ve Yalnızlaşmamak için” sloganıyla Aralık 2019 tarihinde yola çıkmıştır. İnisiyatifin kurucuları ve gönüllüleri, Türkiye’deki LGBTİ+ Hareketini başlatan ve yön veren alanında ortalama 20 yıl deneyimli, harekette öne çıkan ve yaşlanmakta olan 25 LGBTİ+ aktivistin bir araya gelerek kurduğu bir inisiyatiftir. “Yaşlanıyoruz Lubunya!” inisiyatifin bir araya gelmesini sağlayan cümlelerden biridir. İnisiyatif bir araya geldiğinden bu yana; 17 Mayıs Derneği altında örgütlenerek iki farklı çalışmaya imza atmış; ilk olarak Dünyada ve Türkiye’de Yaşlı LGBTİ+’ların durumunu analiz ederek uluslararası insan hakları sözleşmeleri ve ulusal yasalar uyarınca var olan hakları ortaya koyan ve öneriler getiren ilk raporunu 2020 yılında yayımlamıştır.


Kırkından Sonra Lubunya İnisiyatifi, 2020 yılı boyunca gerçekleştirdiği online etkinliklerin çıktıları ile yaşlı LGBTİ+’ların sorunları ve Dünyadan örnekleri bir araya getirerek ikinci raporunu ise Şubat 2021’de yayımlamıştır.


Şimdi ise, Türkçe’ye çevrilen yeni iki yayına aşağıdaki linklerden ulaşmak mümkün. 


“Açık& Görünür: 45-75 Yaşları Arası Yaşlı Lezbiyen, Gey, Biseksüel ve Transların Deneyim ve Tutumları”

 

“Yaşlı LGBTİ+’lar İçin Kapsayıcı Hizmetler: Kapsayıcı Merkezlerin Oluşturulması İçin Uygulama Kılavuzu”Kırkından Sonra Lubunya İnisiyatifi, bu iki yayının Türkiye’deki yaşlı hizmetleri sağlayıcılara ilham vermesini umut ediyor.


Raporların basılı halleri ise yakında hazırlanacak ve buradan yeniden duyurulacak.---


* Out&Visible: The Experiences and Attitudes of Lesbian, Gay, Bisexual and Transgender Older Adults, Ages 45-75

https://www.sageusa.org/wp-content/uploads/2018/05/sageusa-out-visible-lgbt-market-research-full-report.pdf


** Inclusive Services for LGBT Older Adults: A Practical Guide to Creating Welcoming Agencies

https://www.sageusa.org/wp-content/uploads/2018/05/sageusa-welcoming-agency-guide-inclusive-services-for-lgbt-older-adults.pdf

Lütfen girdiğiniz bilgileri kontrol edip ve tekrar deneyin.
Talebiniz Başarıyla İletildi! En kısa sürede iletişime geçilecektir.